4 důvody, proč zohlednit stárnutí pleti při výběru pleťové kosmetiky

Stárnutí je přirozená součást našeho života. Lék na věčné mládí ještě nikdo asi nenašel, ale správnou péčí o sebe zvenčí i zevnitř umíme mládí výrazně prodloužit. Proto výběr správných kosmetických produktů hraje při tomto velkou roli. Většinou se doporučuje vybírat podle typu pleti – tedy z těchto základních: mastná, smíšená, suchá a normální.

Zralá pleť není vysloveně typ pleti. U nás však naleznete pleťovou kosmetiku rozdělenou i podle věku. Proč? Protože si myslím, že i změny v pokožce probíhající vlivem přibývajících let je třeba zohlednit.

Kůže je bariéra, která odděluje organismus od vnějšího prostředí a má několik důležitých funkcí (pro více informací si přečtěte tento článek: Dokážou proniknout složky z vašeho oblíbeného krému přes pokožku až do krve?)

Protože kůže plní kromě těchto funkcí i funkci estetickou a společenskou, pojďme se spolu podívat na to, co všechno se během procesu stárnutí děje s naší pokožkou (jelikož tam jsou změny patrné nejvíce), abychom uměli péči přizpůsobit našim potřebám.

Proces stárnutí začíná vlastně už od našeho narození. Pokožka není výjimkou. No po cca od 25 roku života pleť začíná stárnout výrazněji, přestože změny ještě nejsou viditelné navenek. U někoho se projeví dříve, u jiného později.

Toto jsou 4 HLAVNÍ DŮVODY, pro které bychom měli péči o pleť přizpůsobit i věku:

  1. vnější prevence proti stárnutí pleti v důsledku oslabení ochranné bariéry
  2. úbytek pojivových tkání a zpomalení tvorby kolagenu či elastinu
  3. zpomalení regenerace buněk
  4. zpomalení produkce vlastní ochrany

Toto jsou procesy, které v mladším věku v pokožce za normálních okolností nepozorujeme. Kůže je svěží, pružná, tvoří se dostatek kolagenu, buňky se regenerují rychle. Samozřejmě, mladá pleť může trpět tvorbou akné, může být suchá, poškozená, dehydrovaná, citlivá, mastná… Proto jsou naše pleťové produkty pro mladší věkovou kategorii rozděleny do 2 hlavních skupin, aby tyto nedostatky vyrovnaly a přiblížily se k ideální normální pleti. zelená barva pro problematickou, mastnou a smíšenou pleť, a oranžovo-červená barva pro suchou, citlivou a normální pleť.

Tyto produkty se zaměřují v první řadě úpravu zmíněných nedostatků a na prevenci stárnutí pleti. Pracují trochu jiným způsobem, než vyžaduje stárnoucí pleť. Neobsahují aktivní látky cíleně zaměřené na podporu tvorby kolagenu a elastinu, zlepšení regenerace buněk či produkci ochranného filmu. Kosmetické produkty pro stárnoucí pleť by se měly tedy zaměřit na zmíněné 4 problémy. Doporučuji tedy vybírat základní péči z produktů, které máme zařazeny v kategorii anti age (růžová barva nebo zlatá pro kolekci WELL AGING Solution) a zbytek můžete doladit doplňkovými produkty podle aktuálního stavu pleti, jako jsou pleťová séra, masky, peelingy… Zejména kolekce WELL AGING ze Solution by Kvitok je výrazně zaměřena na péči o stárnoucí pleť, díky obsahu složek s klinicky prokázanými účinky. při podpoře ochrany před zářením, redukci vrásek a pigmentací, zlepšení hydratace.

KTERÉ ZMĚNY STÁRNUTÍ VIDÍME ZVONKU?

Pokožka ztrácí pevnost, pružnost a ubývá podkožní tuk. Objevují se vrásky, pokles horních očních víček, ochablost pokožky na dekoltu a krku. Později se objevují pihy, stařecké skvrny, kožní výrůstky, viditelně rozšířené žilky (zejména v oblasti nosu a na tvářích), rozšířené póry v důsledku degradace pojivové tkáně (kolagen, elastin).

Kůže je křehčí, obnova pojivových tkání je pomalejší a vyšším věkem se dále zpomaluje, a také celková obnova buněk je zpomalená. Zatímco v mladém věku proces obnovy celé vrstvy trval 20 dní, ve zralém věku to může být i 40 dní.

Všechny tyto změny se dějí v důsledku přirozeného stárnutí pleti a péče např. o mastnou zralou pleť vyžaduje jiný přístup než je tomu u mastné pleti ve 20-tce. Obnova buněk se zpomaluje, a také je zpomalena i syntéza kolagenu či produkce vlastního ochranného mazu, což výrazně ovlivňuje elasticitu a hydrataci. Proto vybírat péči jen podle typu pleti není pro stárnoucí pleť dostatečné.

Kosmetické produkty se nanášejí a působí ve vrchní vrstvě – epidermis. Za celkový vzhled pokožky jsou však zodpovědná elastická a kolagenová vlákna nacházející se v hlubších vrstvách.

Preventivní péče je velmi důležitá, a je klíčem k udržení mladistvé a zdravé kůže, protože změny v podkoží se dějí mnohem dříve, než jsou patrné navenek. Pokud už je vidíme, je trošku pozdě na „obyčejné“ produkty, které pracují preventivně, neboť kosmetikou se vše opravit nedá.

CO JE STÁRNUTÍ KŮŽE A JAK PROBÍHÁ UVNITŘ?

Stárnutí kůže (a celého těla) je složitý komplexní biologický proces, jehož rychlost je ovlivněna kombinací různých faktorů.

Buď se jedná o tzv. vnitřní endogenní faktory, jako je genetická predispozice, hormonální a metabolické procesy, etnicita, čas či buněčný metabolismus (čili fyziologické stárnutí), nebo vnější faktory – sluneční záření, strava, životní styl, životní prostředí, kosmetická péče, stres… Stárnutí je také spojeno s působením gravitace, celkovým úbytkem svalové a kostní hmoty, ztrátou objemu vody ve tkáních, zmenšením a přerozdělením podkožního tuku.

Změny kůže související s vnitřními faktory, které dokážeme ovlivnit v jisté míře zdravým životním stylem. Jedná se zejména o:

  • Jemné vrásky
  • Tenká a průhledná pokožka
  • Ztráta tuku, která vede k deformaci kontur obličeje, ztráta pevnosti kůže na rukou a krku
  • Ztráta kostní hmoty způsobující ochablost pokožky
  • Suchá pokožka se svěděním
  • Neschopnost dostatečně se zapotit, aby došlo k ochlazení kůže
  • Šedé vlasy, Ztráta vlasů, Nadměrné ochlupení
  • Ztenčení nehtové ploténky

Změny kůže související s vnějšími faktory umíme ovlivnit výrazněji, a tedy můžeme proces stárnutí zpomalit, ale na druhé straně i urychlit (proto pokud jste léta používali vysušující produkty, jako jsou mýdla či alkoholové přípravky, pak je pravděpodobné, že změny stárnutí se projeví rychleji).

Působení těchto faktorů vede ke kumulativním strukturálním a fyziologickým změnám v každé vrstvě pokožky, jakož i změnám projevujícím se na vnějším vzhledu pokožky.

Výsledkem stárnutí kůže jsou viditelné změny v suchosti, křehkosti, objevuje se mnoho vrásek a celkově dochází k postupné dermální atrofii. Naopak, na místech vystavených zejména slunečnímu záření (tzv. fotoaging) případně jiným nepříznivým vnějším faktorům, dochází ke zhrubnutí, pigmentacím, vznikají drsná a matná místa.

Tím, že se zpomaluje buněčná obnova (tedy rychlost přeměny epidermu) a prodlužuje se buněčný cyklus, dochází nejen k ochabování pokožky a tvorbě vrásek, ale i rány se hojí pomaleji.

Pro pevnost a pružnost kůže jsou podstatné zejména tyto strukturální složky: kolagen, elastin, glykosaminoglykany a kyselina hyaluronová.

Nejvíce patrné histologické změny se dějí ve vrstvě bazálních buněk. Výzkumy ukazují, že s přibývajícím věkem se proliferace buněk (dělení, resp. obnova buněk) v bazální vrstvě snižuje. Důsledkem toho se epiderma ztenčuje a kontaktní povrchová plocha mezi dermou a epidermou se zmenšuje, což vede k menší výměnné ploše pro přísun výživy do epidermy a dalšímu oslabení schopnosti proliferace bazálních buněk. Tento proces snížené proliferační schopnosti buněk včetně keratinocytů, fibroblastů a melanocytů se nazývá buněčná stárnutí.

(Ve vzorcích kůže od lidských dárců různého věku došlo k věkově závislému zvýšení exprese markerů stárnutí β-galaktosidázy v dermálních fibroblastech a epidermálních keratinocytech, což naznačuje, že stárnoucí pokožka obsahuje více stárnoucích buněk).

Důkazy navíc potvrzují, že degenerací pojivových tkání (kolagenu a elastinu) dochází ke snížení schopnosti pokožky zadržovat vodu.

KOLAGEN

Je to primární strukturální složka pokožky a nejvíce se vyskytující bílkovina v lidském organismu – až 70% suché kožní masy tvoří právě kolagen. Je zodpovědný za pevnost pokožky. Spojuje buňky tkání, šlach a kostí, nachází se také v krevních cévách, oční rohovce a v zubech. Nejčastěji se v kůži vyskytuje kolagen typu I ve formě hustých pravidelných vláken, ale pojivové tkáně obsahují i další typy (II, III a IV). Je důležitý nejen pro pokožku, ale také pro zdravé klouby.

V mládí si organismus tvoří dostatek kolagenu sám, a to syntézou základní formy – prokolagenu. Při jeho syntéze je nezbytný Vitamin C.

V přibližně 25 roce života jeho produkce začíná klesat. Po 45 letech se netvoří vlastní kolagen už téměř vůbec.

Celkový obsah kolagenu během procesu stárnutí klesá na jednotku povrchu přibližně o 1% za rok (toto platí za “ideálních” podmínek, protože vlastní vinou můžeme výrazně přispět k jeho rychlejší degradaci). Ve stárnoucí pleti je nepravidelně uspořádán, oproti pravidelnějšímu uspořádání v mladší pokožce, a proto se povrch kůže deformuje.

K jeho rychlejší degradaci přispívá sluneční záření, nezdravý životní styl, konzumace velkého množství sacharidů (zejména rafinovaných cukrů), kouření, dieta, nedostatečný příjem potravin bohatých na kolagen a vitamínu C (při jeho syntéze je nezbytný) nebo i při trávicích problémech, které ovlivňují jeho syntézu.

Samotný kolagen má velkou molekulu, proto se v kosmetice nebo ve výživových doplňcích používá hydrolyzovaný typ. Můžete jej tedy do organismu doplňovat několika způsoby:

  • Samozřejmě, zdravá a vyvážená strava je základ.
  • Doplňky stravy, které zajistí přímý přísun hydrolyzovaného kolagenu. Ten však tělo může využít a doplnit tam, kde potřebuje, avšak nemusí to být zrovna vyhlazení vrásek. To samozřejmě není na závadu, proto užívání kolagenových přípravků je pro naše tělo výhodou. Nejvíce prozkoumán je právě mořský typ kolagenu, tedy rybí.
  • Doplňky stravy nebo potraviny s vysokým obsahem Vitaminu C, který je pro syntézu kolagenu nezbytný.
  • Kosmetické produkty, tedy doplnění zvenčí. Možností je více – doplnění samotného kolagenu (hydrolyzované formy), doplnění aktivních látek, které jeho tvorbu podporují (AHA kyseliny, Bakuchiol, Vitamin C), nebo doplnění aktivních látek, které působí preventivně proti jeho degradaci (Vitamin C, Vitamin E, Astaxanthin nebo jiné antioxidanty).
  • Kosmetická ošetření stimulující jeho tvorbu (mikrojehličkování, IPL, LED terapie…).

ELASTIN

Elastin je nezbytnou součástí zejména tkání, které jsou elastické – tedy kůže, tepny či plíce, a hraje podstatnou roli při podpoře a udržování zdravých buněk. Jedná se o nerozpustnou bílkovinu a jeho nedostatek má za následek ztrátu pružnosti/elasticity pokožky. Vlákno elastinu se dokáže napnout až o cca 200% původní délky, naproti tomu vlákno kolagenu o cca 100%. I množství elastinu věkem klesá, podobně jako u kolagenu.
Tělo produkuje elastin během dětství a přestává s jeho tvorbou již po pubertě. Během života kůže ztratí asi 10% elastinu. Věkem se jeho biosyntéza zpomaluje, elastická vlákna degenerují a poškozují se. V podstatě to znamená, že kůže ztrácí schopnost vrátit se po natažení do své původní polohy.
I zde platí, že sluneční záření a nezdravý životní styl degradaci elastinu urychlují.
Elastin můžete doplňovat zejména:
  • Zdravou stravou (flavonoidy v kakau, proteiny či Vitamin C), nebo výživovými doplňky s obsahem hydrolyzovaného elastinu.
  • Na trhu naleznete opět i kosmetické produkty s jeho obsahem.
  • Kosmetická ošetření stimulující jeho tvorbu (mikrojehličkování, IPL, LED terapie…).
KYSELINA HYALURONOVÁ (HA)/GLYKOZAMINOGLYKÁNY

Tyto polysacharidové řetězce vykazují kapacitu vázat vodu až na 1000násobek jejich objemu. Patří zde také kyselina hyaluronová, kterou už možná dobře znáte. Tyto sloučeniny zajišťují, že normální pokožka je jemná a hydratovaná, a předpokládá se také, že pomáhají udržovat správnou rovnováhu solí a vody.
K syntéze HA dochází v dermis i epidermis. Ve stárnoucí pokožce se její množství snižuje, avšak pouze v epidermis, přičemž obsah v dermis zůstává konstantní.

Prokázalo se, že pokožka vystavená slunečnímu záření (photoaging) obsahuje snížené množství HA. V mladší pokožce se nachází na periferii vláken kolagenu a elastinu, kde se tato vlákna protínají. U stárnoucí pokožky tato spojení s HA mizí. Pokles hladiny HA a přerušení těchto vazeb vedou ke snížené schopnosti zadržovat vodu, čili dochází k tvorbě vrásek.

Můžete ji do organismu doplňovat těmito způsoby:

  • Zdravá a vyvážená strava je opět základ (maso, listová a kořenová zelenina, ovoce…).
  • Doplňky stravy s obsahem HA (např. Beauty Drink)
  • Kosmetické produkty, tedy doplnění zvenčí. Mohou to být pleťové krémy, séra či masky s jejím obsahem.

ZMĚNY NA BUNKOVÉ ÚROVNI

Degradace, resp. ztráta kožních buněk se děje 2 způsoby:

1. Buňky se jednoduše přestanou množit, protože dosáhnou maximální délky telomeru.

Lidské buňky mají jistou délku života a postupně se doplňují dělením. To se děje po celý náš život. Telomery jsou konce chromozomů (řetězců DNA) a hrají důležitou roli při dělení buněk. Zabraňují “rozbalení” DNA neboli poškození genetické informace, což vede ke zkrácení životnosti buněk nebo zvýšenému riziku různých onemocnění. rakoviny.

Pokaždé, když se buňka rozdělí, DNA se “rozbaluje” a informace v DNA se kopírují do nové buňky. Telomery se v tomto procesu účastní udržení polohy chromozomů v buněčném jádru a na správném spárování homologických chromozomů. Telomery se rozdělováním buněk postupně zkracují, až se stanou příliš krátkými na to, aby se buňka mohla dále dělit. Tehdy zůstane neaktivní, odumře, aniž by ji nahradila nová. Může se také stát, že se dělí nadále (když jsou však telomery příliš krátké, může v procesu dělení docházet k poškození DNA).

Délka telomerů našich buněk určuje, kdy náš organismus přestane dále produkovat nové buňky a odumře. Délka telomerů tedy reprezentuje náš biologický věk.

Prodloužit na původní délku, resp. chránit je před příliš brzkým zkracováním, dokáže enzym tělomeráza. Neustálým dělením buněk se však i množství telomerázy vyčerpává, a umožňuje tak výraznější zkracování telomer.

Telomery se přirozeně věkem zkracují (to je dáno dědičností), zkracovat je však může i stres, kouření, obezita, nedostatek cvičení či nevyvážená strava.
Zejména buňky kůže a vlasů jsou nejvíce ovlivněny zkracováním telomerů, proto se tam stárnutí projeví nejrychleji.
Výzkumy prokazují, že hladina omega-3 mastných kyselin v krvi (konzumace mořských ryb nebo ořechů) může, kromě snižování kardiovaskulárního rizika, zpomalit buněčné stárnutí. Další studie, které se zabývaly vztahem potravin a délkou telomerů prokázaly pozitivní vliv vlákniny a ovoce na délku a ochranu telemerů. Výzkumy také prokazují, že úbytek hmotnosti dosažený nízkoenergetickou dietou může přispět k prevenci poškozování DNA a zkracování telemerů.
Cvičení, zdravá strava, redukce stresu – to vše může výrazně prodloužit náš biologický věk.

2. Buňky stárnou a přestávají být schopny se rozmnožovat i kvůli dalším „genetickým přepínačům“, resp. regulaci genů, které ukončují reprodukční cyklus.

Regulace genů je důležitou součástí normálního vývoje. Geny se během vývoje zapínají a vypínají různými způsoby, aby např. mozková buňka vypadala a plnila jinou funkci, než buňka svalová. Genová regulace také umožňuje buňkám rychle reagovat na změny v jejich prostředí. Tento složitý proces ještě není plně pochopen.

Stárnutím tedy klesá i funkce jiných systémů. v souvislosti s pokožkou i funkce vaskulárního systému, a tudíž je zhoršena mikrocirkulace a výživa kůže. Zpomalením rychlosti obnovy buněk a prodlužováním buněčného cyklu dochází k pomalejšímu hojení ran, což je důležité zohlednit iv případě plánovaných zákroků, které narušují strukturu kůže (ať už estetické zákroky nebo operace).

KTERÉ FAKTORY NEJVÍCE ZRYCHLUJÍ STÁRNUTÍ?

  • FOTOSTÁRNUTÍ. Na stárnutí kůže nejvíce negativně ovlivňuje působení UV záření (photoaging), tedy platí, že používání SPF ochrany je nejlevnější antiaging. Dochází při tom k degradaci pojivových tkání, zvýšené tvorbě pigmentací a hlavně ke zvýšení rizika rakoviny kůže. Pokožka je na některých místech hrubá a drsná, na jiných místech se ztenčuje, dochází ke změně textury, je křehká, tvoří se vrásky. Vystavení pokožky UV záření vede také k tvorbě ROS.
  • OXIDAČNÍ STRES/VOLNÉ RADIKÁLY. Toto hraje rozhodující roli při stárnutí lidské kůže a při poškození kůže. Mechanismy vnitřního (chronologického) a vnějšího (foto) stárnutí zahrnují zejména tvorbu reaktivního kyslíku (ROS) oxidačním metabolismem a ultrafialovým (UV) světlem. Tvorba ROS je tedy klíčovým mechanismem, který vede ke stárnutí pokožky. „Oxidační stárnutí“ zahrnuje poškození DNA, zánětlivé reakce, sníženou tvorbu antioxidantů a tvorbu matricových metaloproteináz (MMP), které degradují kolagen a elastin v dermis.
  • ZNEČIŠTĚNÍ VNĚJŠÍHO PROSTŘEDÍ. Ochrana pokožky před městským znečištěním – Anti Pollution – je žhavým tématem posledních let. Naše pokožka dennodenně čelí různým vnějším vlivům, které na ni působí negativně. Jedním z nich je i znečištěné městské prostředí obsahující částice prachu, sazí, pyl, emise z výfukových plynů spalovacích motorů automobilů a průmyslových par, ozon nebo oxid dusičitý, až po průmyslové zbytky, jako jsou polycyklické aromatické uhlovodíky a nanočástice. Pokožka vystavená znečištěnému prostředí má vyšší míru vylučování mazu ve srovnání s neznečištěnými oblastmi (kvůli tomu, aby pokožka těchto látek zbavila přirozeně). Znečištění může také snižovat pH pokožky a také obsah přirozeného skvalánu a cholesterolu.
  • ELEKTROSMOG je dalším aspektem, na který bychom měli brát ohled. Modré záření… Slyšeli jste už o něm? Ne? A přece se s ním setkáváte každý den. I právě teď. Jedná se o vysokoenergetické záření produkované elektronickými přístroji – mobily, obrazovkami počítačů a televizorů. V pokožce vytváří ROS – reaktivní formy kyslíku. Modré světlo proniká hlouběji do pokožky a poškozuje buňky více než infračervené záření. Potřeba ochrany pokožky před modrým světlem se každým rokem zvyšuje, jelikož i počet elektronických zařízení vysílajících tento typ záření narůstá.
  • KOUŘENÍ. Nehledě na to, že kouření může být příčinou rakoviny, tak co se týká pleti, zvyšuje produkci enzymů, které degradují kolagenová vlákna v pokožce. Jsou to vlastně složky, které ji drží pohromadě. Kromě toho, omezuje krevní oběh (mikrocirkulaci) v pokožce, a to zabraňuje výživě buněk – jelikož ty jsou vyživovány krví, která jim přináší aktivní látky. Kouření také degraduje vitamíny A a C, které jsou nezbytné pro zdraví pokožky. No a nakonec, samozřejmě vede ke zvýšenému výskytu vrásek kolem úst – jelikož stále děláte ústy při kouření jisté pohyby.
  • STRAVOVÁNÍ/TVORBA AGEs. Jednou z nejčastějších příčin poškození tělesných proteinů je glykace. Jejím výsledkem je tvorba potenciálně škodlivých látek AGEs (AGEs – Advanced Glycation Endproducts). Ty vznikají v procesu reakce mezi bílkovinami a glukózou (Maillardovy reakce), přičemž jejich tvorba představuje vážný rizikový faktor pro vznik metabolických poruch, oxidačního stresu s následným poškozením vrozené imunity. Mohou poškozovat cévní a ledvinové tkáně a podporovat předčasný výskyt diabetes a kardiovaskulárních onemocnění. K jejich tvorbě přispívá zejména konzumace smažených, pečených a grilovaných jídel (zejména maso), zpracovaných potravin, komerčních snídaňových cereálií, klobás, zpracovaného masa a hlavně potraviny s obsahem rafinovaných cukrů a bílé mouky. Ke snížení přispívá konzumace ovoce, zeleniny a raw, případně velmi málo upravovaného jídla (na páře, dušené, vařené ve vodě).

PREVENCE PROTI STÁRNUTÍ – 3 důležité strategie, jejichž kombinací můžeme výrazně oddálit stárnutí:

Primární

  • Vyhýbat se negativnímu působení UV záření.

Sekundární

  • Zdravá vyvážená strava.
  • Přestat kouřit a konzumovat alkohol.
  • Dostatečně se vyspat.
  • Vyhnout se, resp. chránit kůži vůči environmentálnímu znečištění.

Terciární

  • Používání správných a vůči pokožce šetrných kosmetických produktů, které obsahují složky pozitivně ovlivňující ochranu před nepříznivými vnějšími vlivy, udržení hydratace a podporu tvorby pojivových složek.

ZDROJE:

https://www.oneaesthetics.com/post/the-twin-study-factors-that-accelerate-facial-aging

https://www.researchgate.net/publication/266624746_The_Science_and_Theory_behind_Facial_Aging

https://www.researchgate.net/publication/284168418_Effect_of_cosmetic_product_on_collagen_and_elastin_production_in_3D_skin_cell_culture

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4748967/

https://medlineplus.gov/genetics/understanding/howgeneswork/geneonoff/

http://www.skp-casopis.sk/obsah/2012/02/tiamin-a-benfotiamin-patogeneticky-orientovana-liecba-diabetickych-komplikacii

https://synlabianer.cz/clanek/telomery-biologicky-vyznam-a-jak-je-muzeme-ovlivnit//a

https://www.vyzivaspol.cz/vyziva-a-telomery/a

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1034/j.1600-0781.2001.170407.x

https://www.tandfonline.com/doi/full/10.4161/derm.22876

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0753332203000313

https://www.researchgate.net/profile/Eugenia-Makrantonaki/publication/51227069_Molecular_etiology_of_skin_aging_How_important_is_the_genetic_make-up/links/576b88bf08ae5b9a62b3ad96/Molecular-etiology-of-skin-aging-How-important-is-the-genetic-make-up.pdf

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0022202X15529242

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6159789/