Jak vybrat správný pleťový krém/olej/olejové sérum/máslo/šlehaný krém/mast

Toto dilema je jednou z největších co se týče výběru vhodných produktů, neboť pleťový krém tvoří spolu s čištěním základ správné péče. Pleťové krémy pokožku ochraňují před nepříznivými vnějšími vlivy, jako jsou různé formy záření, prach, mikroorganismy, mráz, vítr… Obzvlášť důležité to je, pokud trpíte např. ekzémy či rosaceou, nebo je kůže poškozena jiným způsobem (např. rozškrábaná místa, přecitlivělost po preexfoliaci apod.).

Také zabezpečují ochranu před transepidermální ztrátou hydratace (TEWL), aby vaše pokožka zůstala i nadále zdravá, pevná, pružná a dokázala plnit svou funkci na 100%.

V neposlední řadě správné pleťové krémy také dokážou řešit i nedokonalosti, se kterými bojujeme. pigmentace, nejednotný tón pleti, probíhající záněty, ucpávání pórů a pod.

O to důslednější bychom proto měli být při výběru správného pleťového krému, nemyslíte?

Pleťovým krémem to často začíná

Pro většinu z vás je právě pleťový krém gro celé péče a nejčastěji se ptáte právě na to, který je pro vás ten nej. Abyste však z něj vytěžili maximum, nesmíte zapomenout na správné čištění! Pokud si totiž pleť nevyčistíte důsledně, bude zbytečné používat třeba i ten nejdražší pleťový krém, jelikož nebude mít šanci přes nečistoty dostatečně působit. A naopak, může dokonce docházet k nabalování nečistot a složek krému, čímž se vaše póry budou ucpávat ve zvýšené míře, přičemž kůže se může ve zvýšené míře snažit všechny nečistoty dostat pryč – a činí to zvýšenou tvorbou mazu. Najednou budete bojovat s tzv. černými tečkami, míliemi, ucpanými póry, zvýšenou tvorbou zánětů či nadměrným maštěním.

Více si přečtěte o čištění pleti v článku Jak si vyčistit pokožku a zároveň nenarušit její funkce nebo v článku Řekněte ANO vícekrokovému čištění pleti a budete překvapeni výsledky

Rovněž správná tonizace, ačkoli mnozí ji považují za zbytečný krok, může zvýšit účinek pleťových krémů, upraví pH pleti po čištění a opláchnutí vodou, proto já určitě doporučuji zařadit i pleťové tonery, resp. alespoň jednoduché květinové a bylinkové vody. Změnu opravdu pocítíte, to vám garantuji.

V článku Tonizace pleti – proč po čištění potřebujete i pleťovou vodu jsem shrnula, proč je tonizace důležitá.

Pojďme si ale nejprve ještě ozřejmit, jaké skupiny složek nacházíme v krémech a proč jsou důležité.

HUMEKTANTY

Tyto ve vodě rozpustné složky mají vysokou absorpční schopnost a přitahují vodu z vnějšího prostředí i z epidermis. Napomáhají hydrataci kůže, při jejich vysokém obsahu v produktu však mohou paradoxně vysoušet (jedná se zejména o vysoký podíl glycerinu, nebo i oblíbené kyseliny hyaluronové – čili ne vždy je lepší, že čím vyšší koncentrace, tím lepší produkt). Nejlépe fungují v kombinaci s okluzivy. Nejlepšími humektanty jsou glycerin, kyselina hyaluronová, AHA kyseliny, aloe vera nebo propylenglycol.

OKLUZÍVÁ

Jedná se o složky, které pokrývají stratum corneum (vnější vrstvu kůže), a tím zabraňují transepidermální ztrátě hydratace (transepidermal water loss – TEWL). Zejména suchá pokožka z nich může vytěžit maximum, proto by měl být jejich podíl vyšší. U produktů pro mastnější pleť by měl být podíl snížen. Za nejlepší okluzivní látky se v kosmetice považují tyto dvě: mineral oil a petrolatum. Čili ropné deriváty. Tomu se v přírodní kosmetice snažíme vyhnout, a jsou nahrazeny rostlinnými oleji, zejména ty, které obsahují vyšší podíl kyseliny linolové (pupalkový, slunečnicový, jojobový, hroznový, konopný, makový…)

EMOLIENTY

Emolienty změkčují, vyživují a vyhlazují pokožku, vyplňují prostory po olupujících se kožních buňkách – korneocytech. Mnohé emolienty mají zároveň i funkci okluziv a okluzivních humektantů. Patří zde například. různé rostlinné oleje (skvalán, ricinový, mandlový, arganový, avokádový, šípkový, kokosový…), také rostlinná másla (např. bambucké máslo), ale i ceramidy.

A ve zkratce bych chtěla také shrnout důležitou podstatu vody a olejů v pleťových krémech. V tomto článku se ostatním složkám produktů věnovat nebudu, necháme si to na jindy.

Voda v kosmetice

Voda je důležitou součástí kůže. Věkem se ztrácí přirozeně a ztrácí se také v nadměrném množství i tehdy, pečujete-li o pokožku špatně. Pokud ji příliš odmašťujete a vysoušíte produkty s obsahem nešetrných tenzidů, alkoholu i mýdly. Hydrataci pokožky je třeba zajistit nejen zevnitř, ale také zvenčí a tehdy právě kosmetika dokáže pomoci. Hydratovat potřebuje každý typ pleti i ta mastná. Voda je proto hlavní součástí kosmetických produktů a nosičem humektantů a aktivních látek ve vodě rozpustných.

Emulzní krémy tedy obsahují kromě rostlinných olejů také vodní složku, která je však často tvořena obyčejnou vodou. To vidím jako nevýhodu běžně dostupných komerčních krémů. Není na tom nic špatného, ale pokud to lze udělat lépe, proč to neudělat. Proto jsme běžně zažité způsoby změnili a nahradili jsme celou vodní fázi květinovými a bylinkovými vodami, které jsou sice cenově vyšší, ale samy o sobě jsou aktivní látkou a mohou výrazně napomoci k vyřešení kosmetických problémů.

Nevýhodou takových emulzních krémů je fakt, že pokud někde je vodní složka, rádi se tam rozmnožují mikroorganismy. Takový produkt proto vyžaduje přidání konzervačních látek. I zde jsme inovovali, a na rozdíl od běžně dostupných produktů, mají ty naše krémy zabezpečenou konzervaci velmi šetrným, ale zároveň účinným způsobem. Při výrobě nepoužíváme klasické konzervační látky, ale vytváříme tzv. samokonzervační systém, kde dané aktivní látky mají pro pokožku benefity, jsou velmi šetrné a zároveň zajišťují správnou konzervaci produktu. Svou účinností mohou konkurovat klasickým konzervačním látkám i co se týče doby spotřeby produktu, ale držíme se hesla: as muchas necessary, as little as possible. Čili používáme množství, která zajistí dostatečnou trvanlivost, ale zase není nutné, aby produkt vydržel roky a přežil snad i třetí světovou (obrazně řečeno).

Oleje v kosmetice

V kosmetickém průmyslu jsou oleje velmi důležité. Jsou nosičem aktivních látek rozpustných v olejové složce a napomáhají udržovat hydrataci kůže. Není však olej jako olej…

Ropnými deriváty se většina z vás nechce natírat. Ale mnozí si složení produktů, kterými natírají sebe a své děti ani nečtou… A tak se natírají syntetickými emolientami na bázi silikonů, jako jsou například. sloučeniny s příponami – siloxane, – dimethicone, a také jinými ropnými deriváty, jako je Paraffinum Liquidum, Cera Microcristallina, Paraffin, Petrolatum, Mineral oil – to jsou ropné deriváty, které mají sice dobré technické vlastnosti, ale mají jen jeden úkol – zabránit ztrátě hydratace. I když nejde o vysloveně škodlivé složky, neobsahují žádné další pokožce prospěšné složky, jako jsou antioxidanty či esenciální mastné kyseliny, které naše kůže dokáže využít ve svůj prospěch, jak to bývá u rostlinných olejů. Ty mají pro naši pokožku význam nejen jako okluzanty/emolienty, ale mají hlavně další benefity v podobě obsahu esenciálních mastných kyselin, ze kterých jsou složeny a velmi podobné tukům, které obsahuje ochranný film kůže. Pro tělo jsou proto přirozenější volbou, neboť je opravdu dokáže využít. Dokáží nám pomoci při zánětech, podporují tvorbu ochranného filmu, chrání před působením volných radikálů.

Olejová složka výrobků je velmi důležitá, proto zodpovědně vybírejte to, co je pro pokožku benefitem a ne to, co jen navozuje falešný pocit hebkosti.

Produkt, kterým zakončujete celou rutinu, by měl obsahovat také olejovou fázi. Jen tak předejdete TEWL.

Transepidermální ztráta hydratace (TEWL) a narušení ochranného filmu kůže

Naše pokožka má na povrchu ochrannou bariéru tvořenou převážně lipidy. Více se o ochranném filmu dozvíte v článku Nejdůležitější princip péče o pleť, který je klíčem ke zdravé pokožce

Co se stane, když na kůži naneseme vodu? Zůstane na povrchu. Lipidová vrstva zabraňuje vodě dostat se hlouběji do pokožky.

Co se stane, když na ni naneseme olej? Penetruje hlouběji. Tedy složky olejů se dokážou dostat přes tuto lipidovou vrstvu.

Část olejů na povrchu zůstává, a tak to má být: chrání kůži před transepidermální ztrátou vody. Tento proces se děje neustále, a pokud narušíme ochrannou lipidovou vrstvu (tedy přirozený ochranný film), a nepomůžeme si ani dodáním lipidů zvenčí, pokožka ztrácí vodu mnohem rychleji a ve větším množství.

Důsledky transepidermální ztráty hydratace a narušení ochranného filmu jsou následující:

  • suchá pokožka, šupinky,
  • rychlejší degradace kolagenu,
  • změna integrity kůže (ztuhlá a ztenčená místa),
  • vrásky, jemné linie, rozšířené póry,
  • mílie, tzv. černé tečky, masivnější zánětlivé procesy = vyrážka, ucpávání pórů,
  • citlivá pleť, nebo naopak paradoxně promaštěná pleť,
  • v neposlední řadě také narušená imunita, jelikož i tento ochranný film kůže je součástí imunitního systému (Pokožka tak není dostatečně chráněna před bakteriemi a viry, ale ani před hlubším penetrováním složek kosmetiky, které za normálních okolností jsou schváleny pro použití v kosmetice do jistých koncentrací Ty jsou však ztrátou ochranné bariéry překročeny, a takové látky dokážou proniknout hlouběji, ve větších množstvích až do krevního oběhu.A to může mít nepříznivé důsledky pro náš organismus. Více se o penetraci složek přes kůži do krevního oběhu dozvíte v článku Dokážou proniknout složky z vašeho oblíbeného krému přes pokožku až do krve?)

Proto je obsah olejů v produktech nesmírně důležitý. Mnoho produktů na trhu však obsahuje minimum olejů (a zvláště miminum rostlinných olejů) a maximum vody. Proč? Neboť obyčejná voda a ropné deriváty jsou samozřejmě levnější.

Jak tedy vybrat to správně? A je vůbec vhodné používat oleje (resp. bezvodé krémy) namísto klasického krému?

Pleť každého z nás má svá specifika, ať už co se týče věku, genetických predispozic, aktuálního stavu vašeho nitra, což se projeví i navenek nebo aktuálních vnějších podmínek, kterým musí kůže čelit.

Široká nabídka různých pleťových produktů nám volbu značně ztěžuje. Přírodní kosmetika se dostává do popředí stále více as ní přibývají na trh nové formy odlišné od klasických emulzí. Zákazníci sahají i po nepoznaných a neprobádaných produktech, jako jsou oleje či bezvodé balzámy/mastě. Očekávají od nich totéž, jako od běžné klasiky. Rozdíl mezi nimi je obrovský – ať už z hlediska aplikace, ale také pocitu na pleti, hydratačního efektu a dalších aspektů.

Olejová i vodní složka tvoří tedy důležitou součást produktu. Pleť začíná fyziologicky stárnout přibližně ve věku 25 let. Pokožka je křehčí, ztrácí elasticitu a hydrataci, je sušší. Dokonce může mít problémy s tvorbou vlastního ochranného filmu. Čas nezastavíme, ale včasná prevence pomůže mladistvý vzhled naší pleti udržet mnohem déle. Protože čím je pleť sušší, tím viditelnější jsou také vrásky.

Proto je důležité zohlednit nejen její ochranu před vnějšími vlivy a TEWL pomocí olejů, ale také hydratační část.

Pojďme se nyní spolu podívat na to, s jakými druhy pleťových produktů, které mají plnit funkci krémů, se můžeme v přírodní kosmetice. i naší značky setkat.

klasický emulzní systém

Jedná se o spojení vodní a olejové fáze za vzniku emulze. Tento typ krémů označujeme jako klasické krémy, a většina z vás zná pod pojmem krém právě tyto.

Na pokožce se snadno roztírají, dobře se vstřebávají, lze je aplikovat přímo na suchou pleť. Hlavní výhodou je, že hydratují a mohou obsahovat prospěšné aktivní látky rozpustné v tucích, ale hlavně ty, které jsou rozpustné ve vodě a také humektanty, tedy vodu vážící složky.

olej/olejové sérum

Jedná se buď o jednosložkový olej (např. opunciový, konopný, arganový či šípkový), který můžete snadno začlenit do běžné rutiny nebo tzv. olejové sérum tvořené směsí olejů, případně směs olejů + esenciální oleje (roll on séra), nebo směs olejů + nějaká aktivní látka (oční sérum, bakuchiol, astaxantin).

Oleje a olejové směsi jsou v tekuté formě, nanášejí se na navlhčenou pokožku v množství pár kapek.

Zásadní rozdíl oproti krémům je však v tom, že se jedná o produkty bez obsahu vodní složky a neobsahují také žádné humektanty = tedy NEHYDRATUJÍ. Dokáží jen udržet aktuální hydrataci naší pokožky a zabránit TEWL.

šlehaný krém/máslo/mast

Totéž platí io dalších produktech bez obsahu vodní složky, a tedy skupina bezvodých “krémů”, jako jsou šlehané krémy, balzámy, maste nebo jednosložková rostlinná másla.

Takové produkty jsou hutnější, jejich textura je tužší, mohou obsahovat dokonce rostlinný či včelí vosk, různé druhy másel a olejů. Velmi dobře fungují jako tvz. bariérové krémy. Ani tato skupina neobsahuje vodní složku, a tedy nehydratuje.

Výhody této bezvodé skupiny jsou bezesporu zajímavé:

  • nevyžadují využití konzervačního systému, jelikož je tam minimální riziko kontaminace (pokud samozřejmě nejdete do toho mokrou rukou nebo se tam nedostane vzdušná vlhkost),
  • stačí použít velmi malé množství (Pro srovnání: pokud by běžné krémy obsahovaly dejme tomu 20% olejové složky, při správném používání by např. takový mangový krém 60 ml vydržel jako 5 emulzních krémů 60 ml. Pokud vám nevydrží, asi jej používáte ve větším množství , než reálně potřebujete. Takže větší balení neplánujeme. Navíc většinou se v běžných emulzních krémech používají oleje v nižších %, takže těch 20% rostlinných olejů jsem ještě nadhodnotila),
  • velmi dobře chrání před TEWL a oleje, másla a vosky mají funkci okluziv a emolientů.

Nevýhodou je však to, že nanášení není standardní, nevstřebávají se tak rychle a tak dobře, a je poněkud náročnější se naučit s nimi pracovat.

Je vhodné je používat jako náhradu pleťových krémů?

Mnozí z vás je používají často jednosložkové oleje jako náhradu krémů. Vzhledem k nulovému obsahu vody, a tedy i humektantů, proto nejsou plnohodnotnou náhradou klasického pleťového krému.

Můžete je samozřejmě používat také jako náhradu krému, ale pouze v případě, že nepotřebujete dodat kůži hydrataci. Čili máte-li bezproblémovou pleť, které stačí preventivní péče. Pokud však nechcete, aby zůstali “sedět” na povrchu kůže jako mastný film, musí se nanášet na navlhčenou pleť! Je třeba je vmasírovat a vytvořit formu „dočasné“ emulze. Jinak hrozí ucpávání pórů a také to, že mazové receptory vyhodnotí, že na pokožce je dostatek mazu a mohou omezit činnost mazových žláz. Čili paradoxně, může docházet k vysušení.

A pokud se jich nechcete vzdát (což vůbec nemusíte dělat, protože výhody jsou nesporné), ideálně bude kombinovat je s emulzními krémy, nebo používat další produkty, které dodají hydrataci a humektanty, jako jsou komplexnější hydratační pleťové vody (ne hydroláty) a hydratační pleťová séra.

Častou kombinací jsou květinové a bylinkové vody + oleje/bezvodé krémy, ale vzhledem k tomu, že čisté hydroláty neobsahují žádné humektanty, nejsou tak hydratační, což ve vyšším věku opravdu nemusí být dostačující.

Jak si z toho pro sebe vybrat co nejlépe? Posnažím se poukázat na různé aspekty výběru.

z hlediska FUNKČNOSTI

Nejdůležitějším rozdílem je tedy schopnost hydratace. To jsem myslím rozebrala dostatečně výše.

  • Pokud tedy potřebujete hydratovat, vyberte si emulzní krém.
  • Pokud máte pleť bez problémů, mladou a nepotřebujete řešit hydrataci, můžete si vybrat také některý ze šlehaných pleťových krémů, který ochrání před TEWL a udrží vlastní hydrataci kůže.

Při funkčnosti bych ale ráda ještě zmínila i to, že emulzní pleťové krémy mají komplexnější složení a obsahují aktivní látky, které jsou účinnější a působí rychleji, než samotné oleje a másla.

  • Vyžadujete-li i další účinky, než jen primární ochrana, vybírejte emulzní krémy.
  • Pokud vám postačí jednoduché složení, nebo máte např. problémy poškozenou kůží či období výrazné přecitlivělosti, vybírejte ze šlehaných pleťových krémů.

z hlediska APLIKACE

U emulzních krémů není problém – klasické nanášení je jednoduché, rychlé. Nemusíte pleť předem navlhčovat, ale já bych to přesto doporučila – je to pro pokožku výhodnější. Pokud krém obsahuje kyselinu hyaluronovou, která na sebe dokáže navázat velké množství vody, tak bych určitě doporučovala navlhčit, pleť bude lépe hydratovaná.

U olejů a bezvodých krémů je to o něco složitější. Jednosložkové oleje můžete nanášet na navlhčenou pokožku buď jako samostatnou vrstvu pod krém, nebo 1-2 kapky přimíchat do krému, případně nanést 2-3 kapky jako samostatnou vrstvu na krém – také by bylo vhodné pleť navlhčit přestříkáním pleťovou vodou nebo hydrolátem (nanést jej na závěr je ideální zejména v zimě a v chladnějším období, jako ochrana před mrazem a větrem).

Musíte vyzkoušet sami, co vám sedí nejlépe. (Pokud však máte sérum na bázi oleje s aktivní látkou, např. Bakuchiol nebo Astaxantin, doporučuji nanášet pod krém, ne na závěr a ani míchat s krémem bych nedoporučila).

  • Pokud se nechcete zatěžovat nanášením, chcete aby se vstřebal krém rychle, a používáte např. i makeup, vybírejte emulzní krémy.
  • Máte-li na sebe a aplikaci produktů dostatek času, nevadí vám komplikovanější nanášení, a nevyžadujete rychlé vstřebání, vybírejte bezvodé produkty.

z hlediska CITLIVOSTI PLETI

Vzhledem k legislativě rozlišujeme u produktů péče o kůži 2 pojmy – kosmetika a léčivo. Ošetřování kosmetikou (bez ohledu na původ) je určeno pro zdravou pokožku. K léčení se používají léčiva, která předepisuje lékař. Přírodní kosmetika není v žádném případě hypoalergenní a ani léčivá, jak se mnozí mylně domníváte. Právě naopak, pokud si nedáte pozor, můžete si víc uškodit, než pomoci. Proto pokud máte „nemocnou“ pokožku či problémy s alergiemi, velmi dobře byste si měli rozmyslet další péči.

Jedním z nejčastějších alergenů jsou právě esenciální oleje. Důvodem, proč se ve více našich produktech nacházejí, je primárně jejich pozitivní účinek z hlediska aromaterapie (např. protizánětlivý, podporující regeneraci, antifugální apod.), ale také příjemná vůně. Obsahují však složky, které mohou vyvolat podráždění či alergické reakce, proto se všechny tyto složky musí uvádět i ve složení produktu.

V naší nabídce se nacházejí produkty, které cíleně pozitivní vlastnosti esenciálních olejů využívají, ale naleznete u nás i takové, které je neobsahují vůbec.

  • Pokud máte zdravou pokožku, nemáte problémy s alergiemi. na citrusy či ořechy, můžete si vybírat cokoli z přírodních produktů.
  • Pokud máte pokožku poškozenou, nebo víte přesně, kterým alergenům se musíte vyhýbat, zvažte pečlivě výběr, přečtěte si složení a vybírejte spíše produkty, které jsou jednodušší složením, obsahují méně složek, a případně neobsahují žádné esenciální oleje.

z hlediska KONZERVACE

V tomto mají zase výhodu bezvodé krémy a oleje. Nepotřebují přidávání konzervačních látek, a ani manipulace s nimi pak nemusí být zcela přísná pro hygienu, jak je tomu u emulzních krémů, které jsou v případě přírodních náchylné ke znehodnocení mikroorganismy.

  • Pokud vám konzervace nevadí (v případě našich emulzních krémů jsou tyto látky dokonce pro pokožku benefitní i jiným způsobem), jste u přírodních krémů zvyklí na přísné dodržení hygieny a skladování, umíte krém spotřebovat rychleji, vybírejte emulzní krémy.
  • Pokud striktně vyžadujete, aby krém neobsahoval konzervační látky, nechcete se zcela zatěžovat přísnými hygienickými požadavky (ale samozřejmě hygiena musí být vždy dodržena), vybírejte bezvodé produkty.

z hlediska OBALOV

To, v jakém obalu bude produkt balen, vždy záleží na několika faktorech, i když většinou vy ho vnímáte přes ekologii a udržitelnost.

Emulzní krémy jsou náchylné ke kontaminaci a vzhledem k tomu, že nepoužíváme klasické konzervační systémy, abychom zajistili dostatečnou dobu spotřeby a 100% stav produktu při skladování, odesílání a používání, kompromisem je pro nás airless systém. Pro maximální ochranu nových pleťových krémů jsme použili inovativní airless dávkovače, které jsou velmi sofistikované a fungují na principu podtlaku. Po stlačení pumpičky se dno posouvá nahoru a krém se z tuby vytlačuje beze zbytku. Airless dávkovače tak zabraňují kontaktu výrobku se vzduchem, zajišťují maximální hygienické, jednoduché a přesné nanášení, a tím zabraňují kontaminaci výrobku bakteriemi a plísněmi nejen ze vzduchu, ale i při manipulaci s krémem. Díky těmto obalům je životnost krému značně prodloužena. A proto byly jasnou volbou pro naše citlivé produkty. Nové dávkovače jsou průhledné, takže budete přesně vědět, jak rychle se produkt utrácí a kdy je třeba dokoupit nový. Na jedno „pumpnutí“ dávkovač vytlačí 0,2 ml produktu. Nevýhodou z toho ekologického hlediska je to, že jsou tyto dávkovače plastové.

Bezvodé produkty si mohou dovolit být zabaleny iv ekologičtějším skleněném kelímku či lahvičce. Tmavé sklo navíc chrání před oxidací olejů a másel. Skleněné nádoby můžete v rámci recyklačního programu vrátit zpět k nám. Zde je však nevýhodou nepřesné nabírání, vrtání prsty (a pokud jsou mokré, snadno můžete produkt kontaminovat), vzdušná vlhkost.

  • Pokud preferujete komfortní, přesné a hygienické nanášení, vybírejte emulzní krémy.
  • Pokud preferujete skleněné obaly, vybírejte bezvodé produkty.

z hlediska KOMEDOGENITY

Komedogenita začíná být pomalu „ošklivé“ slovo, ale nic není černobílé, a proto bych ráda přidala svůj pohled na stupeň komedogenity olejů a másel.

Hodnocení podle stupně komedogenity by nemělo být striktní, jelikož je zde více úhlů pohledu. Komedogenita se testovala na uších zajíců, avšak ty jsou oproti naší pokožce citlivější, proto to není úplně přesné. Rovněž záleží hodně na poměru olejů a másel, a celkové koncepce produktu. Nejvíce však záleží na typu pokožky. Ne každý reaguje na stejnou složku stejně a máme i mezi našimi zákazníky výjimky, kdy skvalán má stupeň komedogenity 0 a přece se našla zákaznice, jejíž póry ucpával. Důležité je proto to, jak sedne produkt té vaší pokožce.

Rozdíl mezi emulzí a bezvodým produktem však z hlediska komedogenity je.

  • Pokud máte sklon k ucpávání pórů, vaše pokožka preferuje lehčí konzistence, vybírejte emulzní pleťové krémy.
  • Pokud nemáte potíže s ucpáváním pórů, můžete si dovolit i bezvodé produkty.

z hlediska STABILITY

Stabilitu produktů ovlivňují vnější podmínky jako je teplo nebo chlad či podmínky při přepravě. Při vyšších teplotách se může klidně stát, že bezvodé produkty jako jsou másla nebo balzámy či šlehané krémy tuto teplotu zcela nezvládnou a roztaví. U másla a balzámu to tak nevadí, protože ztuhnou zpět do svého původního stavu a na kvalitě to neubere. Avšak šlehané krémy ztrácejí svoji našlehanost, texturu a objem, čili se z nich stanou hutné balzámy s menším objemem. A právě ta našlehanost je příčinou příjemné manipulace a snazšího nabírání. Už nejednou jsme také řešili během léta, že namísto tuhého tělového balzámu přišla pouze promaštěná krabička. Proto v létě tyto produkty vyřazujeme. A to prosím zvažte i při cestování během léta.

Emulzní krémy však tyto teploty v pohodě ustojí a zůstávají v nezměněném stavu (samozřejmě, při dlouhodobém působení a opravdu vysoké teplotě se může stát, že ani emulze to nezvládne).

  • Pokud plánujete cestovat, nosíte krém v kabelce, chcete objednávat také v létě, pak vybírejte emulzní pleťové krémy.
  • Pokud umíte zajistit správnou teplotu skladování a přepravy, můžete zvolit bezvodý krém.

z hlediska ČASU – den/noc

Během dne si pleť vyžaduje spíše produkty zaměřené na ochranu před vnějšími vlivy a TEWL, nicméně příjemnější je pro ni lehčí textura krémů, proto jsme koncept emulzních pleťových krémů maximálně přepracovali a vyladili tak, aby zajistily kvalitní výživu pleti a zároveň pleť během dne nezatížili. Obzvláště v případě, že nanášíte i makeup a SPF krém (který je přes den rovněž nutný).

Během dne je pleť namáhána tím, že vynakládá spoustu energie na ochranu před nepříznivými vlivy vnějšího prostředí. Během noci se pleť regeneruje. Tehdy snese i hutnější výživnější a mastnější textury. I proto naše bezvodé krémy máme zařazeny v této kategorii.

  • Pokud během dne máte raději lehčí texturu pod makeup, vybírejte emulzní pleťové krémy.
  • Chcete-li během noci dopřát pleti výživnější hutnější krém, můžete volit bezvodé produkty.

z hlediska ROČNÍHO OBDOBÍ

Zde platí podobný princip jako při hledišti den-noc. Během léta jsou ideálnější lehčí textury, jelikož se asi všichni dost potíme a nikdo nemá rád pocit mastné upocené pokožky na tváři. Během zimy je zase vhodné pleť ochránit také hutnějšími krémy, které vytvoří bariéru.

Zde bych se možná chtěla vyjádřit ik jednomu z mýtů – a to, že v zimě se krémy na bázi vody, tedy emulzní hydratační krémy, nepoužívají, neboť v mrazech na pleti zamrznou. Je to opravdu hloupost, nebojte se, určitě vám na tváři krém nezamrzne. Navíc, pleť je právě v tomto období obvykle sušší, a tak zvýšená hydratace bude jen k užitku.

  • Během léta volte lehké emulzní pleťové krémy.
  • Během zimy můžete pro lepší ochranu před mrazem a větrem buď kombinovat bezvodé produkty s emulzními krémy (čili přidáte pár kapek oleje, případně bezvodý krém nanesete jako poslední vrstvu), nebo použijte pouze bezvodý krém.

z hlediska CENY

Toto je také neméně důležitý aspekt výběru, neboť samozřejmě chápu, že každý chce nakoupit výhodně. I když podle mě by to určitě neměl být hlavní důvod. Často vás to svádí právě k nákupu bezvodých pleťových krémů, které jsou srovnatelně levnější a balení je větší než u našich emulzních krémů. Mnohdy jste však zklamáni, protože se nejedná o klasické krémy, jak jste očekávali. Propastný rozdíl však není jen v jejich ceně, ale zejména ve složení a způsobu výroby.

Emulzní krémy jsou propracované produkty, které obsahují mnohem více složek (cca 15 a více), než ty na bázi másel a olejů sestávající z cca 6 surovin. Emulzní krémy vyžadují mnohem více času, znalostí a dovedností pro přípravu receptury i výrobu celkově.

Rovněž vyžadují komplikovanější, delší a finančně náročnější testování, abychom takový produkt mohli z legislativního hlediska umístit na trh.

Podstatný je však obsah aktivních látek, protože ty se na rozdíl od olejů a másel pohybují řádově v desítkách či stovkách eur. A o kolekci Solution a cenách za suroviny raději ani nemluvím.

  • V konečném důsledku, jak už jsem psala, pokud tedy nevyžadujete od krému, aby hydratoval a obsahoval nějaké aktivní látky cílené na rychlejší řešení problémů, pak i bezvodé krémy neurazí.
  • Pokud však chcete snazší aplikaci, rychlé vstřebání, a cílené řešení problémů, případně už jste ve zralé věkové skupině, tak budou vhodnější právě ty emulzní, protože upřímně napíšu, že očekávat od olivového krému v 50-tce nějaký zázrak při eliminaci vrásek, pigmentaci či dodání hydratace, není opravdu moc na místě.

z hlediska VŮNĚ

Příjemná vůně je určitě důležitá, ale z hlediska benefitů mi nepřijde úplně vhodné parfémovat pleťový krém jen proto, aby hezky voněl. Esenciální oleje v nich obsažené mají jiné funkce. V nabídce však máme pleťové produkty is jejich obsahem, ale také bez nich.

V přírodní kosmetice je výběr podle vůně poněkud náročnější, tedy alespoň co se týče naší značky, neboť většina surovin má svou vlastní charakteristickou vůni (používáme zejména nerafinované verze), a ta se přenáší i do konečného produktu. Někdy je příjemná, někdy méně příjemná. Mezi jednotlivými šaržemi daného produktu se dokonce může mírně lišit.

Z naší nabídky je proto velmi obtížné vybrat produkt, který by vůbec žádné aroma neměl, resp. měl pouze neutrální aroma. K přírodní kosmetice naturální charakteristické aroma surovin patří, proto očekáváte-li něco zcela bez vůně, asi naše produkty nebudou podle vašeho gusta. V kolekci Solution však naleznete většinu produktů bez obsahu esenciálních olejů, proto pokud hledáte něco s neutrálním jemným aroma, toto bude vhodná volba.

z hlediska MOŽNOSTI KOMBINACE S DALŠÍMI PRODUKTY

Existují lidé, kterým sedne doslova všechno. Existují však i lidé, kterým sedne jen málokterý krém na 100%, případně rádi by jej doplnili i dalšími produkty, doladili si péči podle sebe, nebo jsou možná alergičtí či citliví na některé složky.

  • Chcete-li produkty kombinovat s dalšími, jako jsou různá séra, masky, tonery apod., čili mít vícekrokovou péči vyladěnou do detailů a řešit několik dílčích problémů různými produkty, aby to sádlo přesně vaší pleti, vybírejte si krémy jednodušší, s menším počtem složek , které můžete snadno doplnit (u nás je to klasická kolekce Kvitok).
  • Pokud hledáte pleťový krém, který by řešil řadu problémů najednou a nepotřebujete řešit žádné další stavy vaší pleti, můžete zvolit komplexnější krémy (u nás je to prémiová kolekce Solution).

z hlediska VAŠÍ “LENIVOSTI”

Toto kritérium prosím berte s velkou rezervou, nejde úplně o lenost jako takovou. Spíše to souvisí s tím, kolik času a energie chcete věnovat celkové péči o pleť. A také s tím, kolik času chcete věnovat studiu složek a účinků produktů. Je to takové pokračování předešlého kritéria.

Ne každému se totiž chce hodiny studovat kombinovat různé produkty do dosažení dokonalosti a libuje se v tom. Někomu opravdu stačí pár základních produktů, které už za něj doladil někdo jiný.

  • Chcete-li si doladit péči do detailů a máte na sebe více času, vybírejte si opět jednodušší krémy s menším počtem složek.
  • Chcete-li mít rutinu jednoduchou, ale zároveň komplexní, můžete zvolit komplexnější krémy.

Vše ale záleží na vašich preferencích, a sami musíte zvážit, které hledisko je pro vás důležité víc, a které zaváží méně. Musíte zkoušet a hledat to nejlepší pro sebe a svoji pleť, neřídit se tím, co sedlo kamarádce, protože kromě těchto věcí musíte zhodnotit také reálný typ a stav vaší pleti.

Tyto informace jsou podrobně rozepsány v článku Rozdíl mezi typem a stavem pleti (a jak si podle toho nakombinovat ty správné produkty pro krásnější a zdravější pleť)

Na závěr ještě pro jistotu sepíšu seznam emulzních krémů a bezvodých krémů, pokud by přece jen potřeboval tahák a nechtělo se mu studovat složení. Věřím, že teď už nebudete mít sebemenší problém si vybrat.

EMULZNÍ KRÉMY

denní:

Arganový krém s kyselinou hyaluronovou

Malinový krém s kyselinou hyaluronovou a kofeinem

Švestkový krém s kolagenem a Q10

Konopný krém s okurkovým extraktem

Meruňkový krém s banánovým extraktem

Oční krém s plamatkou a přesličkou

Denní pleťový krém CBD

noční:

Arganový krém s granátovým jablkem a B5

Malinový krém s AHA kyselinami a B5

Švestkový krém se skvalánem a B5

Konopný krém s lopuchem a B5

Meruňkový krém s aloe vera a B5

denné/nočné:

Zpevňující pleťový krém/Firming face cream – WELL AGING

Zklidňující pleťový krém/Soothing face cream- SENSITIVE

Pročišťující pleťový krém/Purifying face cream – BALANCE

Prebiotický pleťový krém s ceramidy – Dvojitá ochrana

BEZVODÉ KRÉMY

Avokádový krém s murumuru a kombo máslem

Mangový krém s cupuacu máslem

Olivový krém s kokum a kombo máslem

Bambucký krém (je sice zařazen spíše než tělový krém, ale jde o celotělový krém, takže jej můžete bez obav použít i na obličej)

Noční pleťový balzám CBD

Pomohl vám tento článek při výběru toho správného krému? Které hledisko je pro vás nejdůležitější? Dejte nám vědět.