Pokud máte bezproblémovou pleť a používáte jeden čistič a jeden pleťový krém, tak asi nebudete mít problém je použít ve správném pořadí. Co ovšem v případě, že vaše pleť vyžaduje trošku preciznější péči, je problematická a chcete jí dopřát ještě peeling, masku, sérum či dokonce více sér najednou? Jak za sebou které produkty následují?
Čtěte dál a dozvíte se, jak to udělat správně, aby vaše pleť z toho vytěžila maximum.
Pořadí používání produktů ovlivňuje jejich celkový výsledek působení na pleť, proto bychom tomu měli věnovat pozornost. Ušetříte si tím další problémy, a také vaše penízky, neboť ani ten nejdražší krém nemůže správně působit, pokud jej nanesete na nevyčištěnou pleť. Uplatňují se při tom některé základní principy.
Princip č.1 = forma produktu a jeho role
Pořadí volíme podle důležitosti produktu a jeho složení. Nemusíte samozřejmě dělat všechny kroky najednou, ráno a večer se rutina liší, a ani toto pořadí nemusí být striktně dodrženo, jelikož některé typy produktů mohou mít různé formy a konzistence.
Jako vždy platí, že je zapotřebí nastavit individuální přístup podle toho, jaké konkrétní produkty chcete zařadit do péče a co pomocí nich chcete řešit, resp. jaká má být jejich funkce (zda mají ochraňovat, hydratovat, vyživit, působit protizánětlivě apod.).
Záleží také na tom, které produkty jsou omyvatelné (oplachové), tedy např. peelingy či masky, a které jsou neoplachové, tedy zůstávají na pokožce – krémy, séra, pleťové vody.
Někdy se tam vyskytnou i produkty, které za běžných okolností jsou oplachové, ale nemusí být. Typickým příkladem jsou noční (overnight) masky. Proto byste měli pečlivě číst návody k použití a držet se jich. Výrobce by měl doporučit, jak se produkt používá, a ve kterém kroku jej zařadit, pokud je takový specifický.
Takto by mělo vypadat komplexnější pořadí všech produktů, které můžeme v rámci péče o pleť používat:
- odličovač
- čistič
- peeling
- maska
- toner
- sérum
- oční krém
- pleťový krém
- SPF ochrana
- dekorativní kosmetika
Princip č.2 = konzistence produktu
Dalším principem určování pořadí produktů je zohlednění konzistence – a to od nejlehčích produktů na vodní bázi k produktům na bázi olejů. Olejový produkt, resp. krém s obsahem výrazného podílu olejů, by měl jít poslední, aby vytvořil ochrannou vrstvu a vše uzamkl. Nikdy péče nekončí produktem na vodní bázi.
Určování dle konzistence se ale i tak řídí principem č.1, protože i když je např. nápis. maska krémová a sérum gelové, tak je logické, že nemůžete dát nejprve gelové sérum, a na něj krémovou masku, která je smývatelná, a smyjete tak i sérum.
Zohlednění konzistence je proto důležité zejména tehdy, chcete-li používat více produktů téže úrovně – tedy nejčastěji jde o více pleťových sér najednou. Pleťová séra mohou mít různý základ. Mohou být vodní, gelové, emulzní, olejové a v tuhé formě. Za jistou formu pleťového séra můžeme považovat i jednosložkové oleje (opunciový, konopný, švestkový…).
Pořadí při nanášení sér s různým základem záleží zejména na konzistenci – od nejlehčího po nejhutnější, tedy jako první vodní, pak gelové, emulzní, olejové a na závěr tuhé balzámy na bázi másel a vosků. Do své základní rutiny můžete zařadit jedno komplexnější nebo i více jednodušších pleťových sér najednou.
Zařazení těch, které jsou na bázi vody (vodní a gelová séra) je tedy jednoduché. Ani s těmi, které jsou na bázi emulze – tedy směs oleje a vody, není problém. Patří vždy pod krém. Je důležité zakončit celou péči ještě pleťovým krémem dle vašeho typu pleti, resp. produktem, který obsahuje rostlinné oleje zabraňující transepidermální ztrátě hydratace, a tedy i znehodnocení aktivních látek rozpustných ve vodě. Nemíchejte však sérum s krémem, počkejte, až se zcela vstřebá.
Horší to je s pleťovými sérami na bázi olejů v tekuté formě, resp. na bázi másel a vosků, protože i séra mohou být v této tuhé formě. Obvykle platí, že produkt s největším obsahem olejové složky by měl jít poslední. No, nemusí to vždy takto striktně platit iv případě olejových sér, resp. pleťových olejů. Zařadit do rutiny je můžeme různými způsoby:
- Pokud je jejich úkolem vyživit či řešit nějaký konkrétní problém a hlavně pokud obsahují nějaké aktivní látky, měly by jít “blíže k centru“, dá-li se to takto obrazně nazvat, čili pod krém. Samozřejmě v tenké vrstvě a na navlhčenou pleť. Krém, který má zajistit ochranu, jde tedy až jako poslední. Není pravda, že když si nanesete olej a potom krém, nic dalšího se nevstřebá.
- Pokud je úkolem séra ochránit před nepříznivými vnějšími vlivy a zamezit transepidermální ztrátě hydratace, pak může být použito na závěr a někdy i místo pleťového krému. Jednosložkové oleje však místo krémů až tak nedoporučuji, nejsou natolik komplexní, jako emulzní produkty, které obsahují více aktivních látek, je třeba je časem i obměňovat. A hlavně, hydratace není natolik účinná (jelikož oleje samy o sobě nehydratují), jako je tomu v případě emulzního systému krémů. Čili pokud už pleťový olej chcete použít nakonec, tak doporučuji až po krému na „uzamčení“ hydratace.
- Kapku olejového séra/pleťového oleje můžete také smíchat přímo s pleťovým krémem a následně nanést na pleť. Tento způsob je nejjednodušší a můžete olejem během chladnějšího období obohatit pleťový krém, který vám celoročně dobře sedí a nemusíte se tak trápit hledáním vhodného zimního krému.
Princip č. 3 = pH produktu
Pořadí produktů podle pH by mělo být vzestupné – tedy jako první by měly jít produkty s nižším pH (mírně kyselé, např. 4,5) a za nimi následují produkty s pH vyšším (neutrální až zásadité, např. 6). Toto je však pro ty velmi zkušené skincare maniaky, kteří používají produkty téže úrovně s různým pH – čili například 3 pleťová séra s rozdílnou hodnotou pH.
Jelikož nejdůležitější pravidlo je úloha produktu, pH se nezohledňuje u produktů z různých úrovní nebo u oplachových produktů. Nemá opět smysl dávat jako první sérum o hodnotě pH = 4,5, pokud váš pleťový čistič má pH = 5,5, a nejprve si pleť musíte přece vyčistit. Aby vás to zbytečně nezmátlo, jelikož u nás takové produkty, které by byly problematické na kombinaci mezi sebou vzhledem k jejich pH, ani nenajdete, nebudu to dále rozebírat a řídíme se při jejich používání prvními dvěma pravidly.
Typy rutiny
U každého může rutina vypadat jinak, protože každý si tam zařadí produkty, které jeho pleť aktuálně potřebuje. Jak jsem psala v úvodu, nemusíte denně dělat všechny kroky.
MINIMÁLNÍ ZÁKLAD
Na maximum zjednodušená rutina, která je důležitá hlavně v případě dočasně poškozené, preexfoliované či přecitlivělé pleti, by měla obsahovat minimálně tyto kroky:
- čištění pleti (ráno a večer)
- pleťový krém (ráno a večer)
- ochrana před UV zářením (ráno – doporučuji najít si vhodný SPF krém, a pokud máte poškozenou pleť, také se vyhýbejte UV záření co nejvíce a chraňte se kloboukem, abyste kůži nepřidávali problémy navíc.)
NORMÁLNÍ ZÁKLAD
Nebo tzv. běžná denní rutina, kterou děláte každý den. Já vřele doporučuji i krok tonizace, ačkoli někteří tvrdí, že se rutina obejde i bez něj. Myslím však, že hydratace není nikdy dost pro každou pleť, dokážeme již v tomto kroku řešit některé specifické problémy a kromě toho používání pleťových vod má i jiné benefity, o kterých si můžete přečíst v tomto článku.
RÁNO:
- čištění pleti
- tonizace pleti
- pleťový krém
- ochrana před UV zářením
- dekorativní kosmetika
VEČER:
- odlíčení pleti
- čištění pleti
- tonizace pleti
- pleťový krém
Když si najdete ten správný základ pro svůj typ pleti, můžete k němu snadno doplnit produkty, které pomohou s aktuálním stavem – čili doplňková péče (peeling, maska, sérum), kterou si můžete obměňovat během střídání ročních období, životních období nebo menstruačního cyklu, které se mohou projevit zvýšenou tvorbou zánětů.
ROZŠÍŘENÁ RUTINA
RÁNO:
- čištění pleti
- tonizace pleti
- pleťové sérum
- oční krém
- pleťový krém
- ochrana před UV zářením
- dekorativní kosmetika
Letní období:
V případě rozšířené rutiny se přidává během letního období i zvýšená ochrana před nepříznivými vnějšími vlivy – jako je např. nápis. oční krém ve věku od cca 25 let, a zejména ochrana v souvislosti s UV zářením = ideální jsou pleťová séra zaměřená na doplnění této ochrany obsahující antioxidanty – Zelený čaj, Astaxantin nebo aktivní látky pro správné fungování ochranného filmu – Ceramidy nebo Skvalán. Také zde patří komplexnější séra Solution, která poskytují navíc ochranu před tzv. modrým zářením z obrazovek elektronických zařízení a zároveň i hydratují.
Hydratace je krok, který prospěje každému typu pleti v každém věku a v každém ročním období, obzvláště v létě. Hydratační séra – Např. Kyselina hyaluronová nebo Kolagen jsou vhodné ráno i večer. Sérum Kyselina hyaluronová je nejen hydratační, ale díky obsahu skvalánu zároveň i ochranné, čili v tomto případě stačí jedno sérum.
Co se týče pleťových krémů jsou vhodné lehčí emulzní krémy, které se rychle vstřebávají a obsahují nižší podíl olejů. denní krém Meruňkový, Konopný či Arganový dle typu pleti.
Zimní období:
Během zimy pleť potřebujete ochránit před mrazem a větrem, tehdy můžete vyměnit lehké pleťové krémy za hutnější s vyšším podílem olejové složky (např. nočí krém Meruňkový či Švestkový podle typu pleti), nebo vám k oblíbenému dennímu krému stačí přidat i olejová séra či jednosložkové oleje. Ty můžete aplikovat na závěr po krému, nebo přidat kapku přímo do krému.
Pokud potřebujete ochranu před mrazem ještě více zvýšit, zkuste přidat na závěr po klasickém pleťovém krému některý z bezvodých krémů podle typu pleti – Avokádový, Mangový, Olivový či Bambucký. Doporučujeme také podívat CBD noční balzám. Můžete jimi zcela nahradit i emulzní krém, ale nesmíte zapomenout na správnou hydrataci, jelikož tyto bezvodé krémy samy o sobě nehydratují.
VEČER:
- odlíčení pleti
- čištení pleti
- peeling
- maska
- tonizace pleti
- pleťové sérum
- oční krém
- pleťový krém
Večer své pleti můžete dopřát i další kroky, které ráno nestíháte, jako je například exfoliace (peeling), maska nebo více pleťových sér, které by tentokrát měly být zaměřeny na cílené řešení problémů s pletí, čili jsou vhodnější pleťová séra, která zajišťují řešení pigmentací nebo zánětů, například. Bakuchiol, zda napomáhají regeneraci a zlepšení stavu poškozené pokožky napr. MSM.
Platí to (ale zase zcela striktně nemusí, pokud vám to vyhovuje jinak) i pro olejová séra, jako je Vyživující, Vyvažující, 30+, 40+ či oční roll on sérum, či jednosložkové oleje – zejména z hlediska jejich olejové textury, která se vstřebává pomaleji než je tomu u sér na bázi vody.
Vyplatí se zařadit exfoliaci, která dokáže rozjasnit pleť, eliminovat záněty, rozšířené póry, pigmentace, tvorbu tzv. černých teček… A také pleťové masky, které mohou opět pomoci cíleně řešit konkrétní problémy.
Letní období:
Produkty by měly být lehčí, dobře vstřebatelné a ne příliš hutné, jelikož se v noci potíme více. S exfoliačními produkty byste měli být během léta opatrní, zařazujte je v delších intervalech, jelikož pleť je během dne vystavena UV záření a neprospívá jí, pokud se ztenčuje a snižuje vlastní ochrana. SPF ochrana je nutností při jejich používání a nemusíte se exfoliace vzdávat ani během letního období.
Zimní období:
Nyní se můžete soustředit na eliminaci pigmentací, které v létě vznikly a můžete si dovolit exfoliaci častěji. Přidejte hydratační produkty – séra a masky, a také můžete zařadit produkty s obsahem ceramidů či skvalánu pro podporu vlastního ochranného filmu.