Léto je již v plném proudu, sluníčko svítí, voda láká a vás stále více zajímá ochrana před negativními vlivy slunečního záření. Slunce je zdrojem života na naší Zemi, ale přehnané vystavení pokožky slunečnímu záření nese s sebou i rizika. Zasílali jste mi mnoho otázek, které jsem zpracovala jako příspěvky na našich sociálních sítích (facebook a instagram).
Ale abychom to měli celé pohromadě, přidávám i komplexní článek.
“Je naozaj také nevyhnutné používať ich každý deň? Aj v zime, keď slnko veľmi nesvieti a väčšina času sa trávi v interiéri? Neoberáme sa tým zbytočne aj o tú trochu vitamínu D? Na väčšine anglických stránok to každý uvádza ako nevyhnutnosť, ja tomu teda až tak neverím.”: aj takéto otázky prišli v jednej z vašich správ. Ako to teda celé je?
Co je vlastně SPF?
SPF (sun protection factor) vyjadřuje násobek času ochrany krému před UV zářením, který můžeme strávit pobytem na slunci. Čím výše SPF, tím delší ochrana. Krém s SPF 50 chrání vaši pokožku 50 krát déle, než bez jeho použití.
Co je UVA a UVB na krémech? Jaký je v tom rozdíl?
Sluneční záření, konkrétně UV část, tvoří UVA, UVB a UVC paprsky.
UVA záření tvoří největší část a dokáže pronikat i přes mlhu, mraky, okno. Tedy bez problémů i do hloubky kůže. Způsobuje a stárnutí a změny s tím související (degradace elastinu, vznik volných radikálů).
UVB neproniká tak hluboko do kůže ani přes okno. Nadměrná dávka způsobuje vznik pigmentací, zarudnutí, spálení a je hlavní příčinou poškození DNA a zvýšení rizika rakoviny kůže.
UVC by se k nám přes ozonovou vrstvu nemělo dostat.
Jaký je rozdíl mezi chemickými a fyzikálními filtry?
Fyzikální (minerální) filtry
Jedná se např. o oxid zinečnatý nebo titaničitý. Záření částečně odrážejí. Mají širokospektrální ochranu a obecně jsou pokožkou lépe snášeny, proto jsou doporučeny zejména pro děti, těhotné a kojící ženy, nebo máte-li citlivou a poškozenou pokožku.
Nevýhodou je, že vytvářejí obvykle bílý povlak, obtížněji se nanášejí a mohou vysušovat suchou pokožku ještě více.
Chemické filtry
Jde např. o avobenzone, octocrylenu, homosalate… Záření absorbují pomocí chemické reakce. Produkty s jejich obsahem se snáze roztírají, ale některé jsou považovány za potenciální iritanty a dokonce potenciální endokrinní disruptory (např. homosalate). Jejich koncentrace je samozřejmě ve výrobcích regulována.
Jsou přírodní SPF krémy lepší? Bezpečnější?
Vzhledem k tomu, že UV záření je reálné karcinogenní, natírejte se jakýmkoli SPF krémem bez ohledu na původ filtrů. To je nejbezpečnější.
Jak dlouho vydrží pokožce vlastní ochrana?
To záleží na fototypu. Fototypů je 6, v Evropě (SK) obvykle 4.
I – minimální vlastní ochrana (cca 5 minut), velmi světlá pokožka, citlivá pokožka, poškozená pokožka, albíni, děti. Pokožka reaguje na sluneční záření vždy zarudnutím. Doporučený ochranný faktor je minimálně 30 na běžné dny, během léta 50.
II – slabá vlastní ochrana (cca 10-20 minut), velmi světlá pokožka s pihami, světlé vlasy. Pokožka reaguje na sluneční záření obvykle zarudnutím, málokdy zhnědne. Doporučený ochranný faktor je minimálně 20 na běžné dny, během léta alespoň 30.
III – dobrá vlastní ochrana (cca 20-30 minut), tmavší pleť bez pih, tmavší vlasy. Pokožka reaguje na sluneční záření zhnědnutím. Doporučený ochranný faktor je minimálně 15 na běžné dny, během léta alespoň 30.
IV – dobrá vlastní ochrana (cca 30-40 minut), tmavší pleť bez pih, tmavé vlasy. Pokožka reaguje na sluneční záření zhnědnutím, opálení rychlé. Doporučený ochranný faktor je minimálně 10 na běžné dny, během léta alespoň 30.
V a VI – velmi dobrá vlastní ochrana (více než 40 minut), černoši, indiáni. Pokožka je tmavá, nikdy se nespálí. Doporučený ochranný faktor je minimálně 5 na běžné dny, během léta alespoň 10.
Každá pleť potřebuje ochranu před UV zářením, a čím vyšší faktor máte, tím déle si můžete dovolit být na slunci. Závisí to i na aktuálním UV indexu, který si můžete zjistit při sledování počasí.
UV index nesouvisí s tím, zda je slunečný den nebo ne. Nulový index je v noci. Ale během dne může stoupnout na vyšší hodnoty bez ohledu na míru slunečního záření. Čím nižší je, tím nižší ochrana stačí.
Kdo by měl používat SPF?
Viděla jsem jeden vtipný příspěvek s textem: Jsi člověk? Máš kůži? Tak používej SPF.
Je třeba SPF krémy opravdu používat? Jsou během léta až tak důležité? Nestačí je používat jen na dovolené?
Na ochranu před UV zářením bychom měli myslet právě v tomto období nejvíc. Bez ohledu na to, zda je to dovolená u moře nebo běžný letní den. Každá pleť potřebuje ochranu před UV zářením a čím vyšší faktor máte, tím déle si můžete dovolit být na slunci.
Závisí to i na aktuálním UV indexu, který si můžete zjistit při sledování počasí. UV index nesouvisí s tím, zda je slunečný den nebo ne. Nulový iondex je v noci. Ale během dne může stoupnout na vyšší hodnoty bez ohledu na míru slunečního záření. Čím nižší je, tím nižší ochrana stačí.
Říká se, že SPF je nejlevnější anti-aging. Ale není to vůbec jen o kráse, pihách, pigmentových skvrnách a stárnutí kůže. Jde hlavně o naše zdraví!!!
UV záření způsobuje úpal, zánět spojivek, poškození oční rohovky, přesušení a zhrubnutí kůže, ztráta elasticity, rozšířené cívky, pigmentace, poškození a spálení kůže – poškození samotné DNA buněk. UV ZÁŘENÍ JE PROKÁZAN KARCINOGEN.
K poškození kůže dochází v hlubších vrstvách (v dermis), proto nejde-li přímo o akutní spálení, může se projevit o několik let, dokonce desítek let.
Prohlédněte si také fotku profesionálního řidiče, jehož jedna část obličeje byla vystavena během práce slunečnímu záření. Více si o tom přečtete po kliknutí na tento odkaz.
Po kliknutí na tento odkaz se dozvíte i další zajímavé informace ze studií dvojčat. o vlivu kouření na stárnutí kůže.
Jaký je rozdíl ochrany mezi SPF 15, 30 a 50?
SPF 15 blokuje 93% UVB záření
SPF 30 blokuje 96,7% UVB záření
SPF 50 blokuje 98% UVB záření
Možná se vám zdá, že rozdíl mezi SPF 30 a 50 je zanedbatelný, z hlediska dlouhodobé ochrany tomu tak není, proto čím vyšší faktor, tím lépe pro vaši kůži. Proto doporučuji podívat se na to z té druhé strany – při správném/dostatečném natření krém s SPF 50 propustí 2% záření, a krém s SPF 30 propustí 3,3% záření. Tento rozdíl se zvyšuje, pokud se nenatřete v dostatečném množství (což je příliš mnoho případů na to, abychom ho zanedbali).
Pokud mám krém s SPF 15 a pak si dám SPF 50, sčítá se to?
Ne. Budete mít stále maximálně 50. Určitě však takové kombinace a vrstvení produktů má smysl a je výhodnější, neboť ne vždy z každého produktu nanesete dostatečnou vrstvu, která deklaruje daný stupeň ochrany.
Jak silný faktor je potřebný během léta a během zimy? Je v tom rozdíl?
Pokud je běžné zimní/podzimní období, stačí nižší faktor. Na léto bych určitě volila co nejvyšší. Pokud jedete na lyžovačku, kde slunce svítí více a odráží se od sněhu, opět potřebujete co nejvyšší ochranný faktor.
Jaký faktor je potřebný na tělo?
Já bych volila stejný, jako na pleť.
Musím používat SPF, i když jsem opálená?
Opálení je znakem poškození kůže. Nic takového, jako bezpečné opálení neexistuje. Melanocyty produkují pigment jako důsledek záření, a to je naše vlastní ochrana. Opálená kůže neposkytuje lepší ochranu.
Stačí jako ochrana i přírodní rostlinné oleje?
V současnosti není podle ÚVZ známa přírodní látka, která by byla dostatečně efektivní při zajištění komplexní ochrany před UVA a UVB. Studií, které to potvrzují, je několik. Doporučujeme podívat například. studii z roku 2021, která vznikla ve spolupráci slovensko-českých odborníků (Photochem Photobiol Sci, 2021 Jan; 20(1): 139-151. doi: 10.1007/s43630-020-00009-3. Epub 202 photoprotective efficacy of vegetable oils: in vitro a in vivo studies), kde byla hodnocena skutečná UVB fotoprotektivní účinnost 14 panenských rostlinných olejů. Oleje a standardní opalovací krémy byly zkoumány in vitro Mansurovou metodou na Slovensku a in vivo metodou ISO v České republice. Hodnoty SPF in vitro (0,1; 0,0; 0,4; 0,2 a 0,2) a in vivo (2,5; 1,2; 2,6; 2,6; a 2,8) pěti nejvíce propagovaných olejů (z mrkvových semen, kokosových semen, malinových semen, šípkových semen a pšeničných klíčků) byly významně nižší než hodnoty uváděné v kontroverzních studiích. Naši odborníci prokázali, že “nadhodnocené hodnoty SPF těchto olejů určili autoři, kteří se striktně nedrželi původní Mansurovy metodiky”.
Prosím vás, přestaňte se natírat kokosovým, mrkvovým či malinovým olejem, neboť takto to řadí v nontoxic a zerowaste skupinách. Neexistuje žádná studie, která by to potvrdila. Jejich SPF faktor je nízký, nestabilní, není širokospektrální a sami nejsou na slunci obvykle dostatečně stabilní.
A přestaňte hlavně natírat těmito oleji děti!!! Je to hazard se zdravím!!! Žádný olej není dostatečně účinný. V tomto se opravdu spolehněte na vědu, vyberte si vhodný SPF krém a oleje si nechte jako antioxidační podporu – jsou opravdu skvělé.
Stačí SPF 15 jako dostatečná ochrana?
SPF 15 blokuje 93% UVB záření a chrání 15 x … minut. (Za ty tečky si doplňte čas v minutách podle vašeho fototypu.)
SPF 15 je lepší než nic, ale během léta doporučuji mnohem vyšší faktor.
Také je třeba zvážit fakt, že testování krémů probíhá v jistém doporučeném množství, a to 2mg na cm2 kůže. To jsou ideální laboratorní podmínky. Ne každý dokáže aplikovat přesně takové množství. Čili pokud si dáte z SPF 15 jen poloviční množství, není to ochrana SPF 15. Je proto lepší volit vyšší faktor.
Stačí jako ochrana SPF v BB krémech a make-upech?
Nestačí. SPF hodnoty těchto produktů jsou nízké, a ne vždy jsou širokospektrální. Rovněž je rozdíl v dávce. BB krémy a make-up nikdy nenanesete v dostatečném množství. Většinou si nikdo nenanáší make-up ve formě omítky. Zkuste však použít tónovací krém s SPF 50 – ten se dá skvěle nanést v požadované dávce bez nějakého „omítkového“ pocitu a doladíte pudrem.
Jaké množství je 2mg na cm2, resp. jaké množství bych měla použít na tvář?
Doporučuje se množství jedné čajové lžičky nebo množství pokrývající 2 prsty ruky. Samozřejmě, aplikovat byste jej měli i na krk – čili připočtěte množství dalšího prstu.
Na celé tělo to vychází přibližně 50 ml krému na jedno namazání (1 čajová lžička na každou ruku, 2 lžičky na záda, 2 na hrudník, 2 na nohu). Nevyplatí se šetřit tím, že si natřete tenkou vrstvu, neboť ochrana není dostatečná a určitě pak ne taková, jak deklarují na obalu.
Kde všude mám natírat SPF?
Všude, kde je odhalena kůže a při silném slunečním záření i na kůži pod oblečením, protože pokud nemáte speciální oblečky s UV ochranou, tak oblečení vás dostatečně neochrání. Co se týká oblasti hlavy, tak natíráte tvář, krk (i vzadu, pokud máte krátké vlasy), dekolt, uši.
Stačí SPF nanést pouze ráno a vydrží celý den?
SPF časem degraduje a ztrácí svou schopnost ochrany. Proto pokud si SPF nanesete ráno, za pár hodin už to nebude mít tentýž účinek. Jak píší na obalech, reaplikace po pár hodinách je nutná. Pokud plánujete jít po práci rovnou domů, přičemž nejste vystaveni přímému slunečnímu záření, reaplikace není zcela životně důležitá. Pokud však plánujete jít odpoledne na procházku, doporučuji reaplikovat. Máte-li makeup, odlíčit, nanést SPF a nalíčit.
Jak často se natírat na dovolené?
V případě koupání se, po každém koupání. Jinak po cca 2-3 hodinách, nebo podle pokynů na obalu konkrétního výrobku.
Jak často reaplikovat spf na obličej?
Většinou naleznete na obalech informaci o reaplikaci po 2-3 hodinách, tedy toho je třeba se držet.
Jak dosáhnout bezpečného opálení obličeje? Když si dám SPF, neopálí mě vůbec.
Bezpečné opálení neexistuje. Pokud již pokožka hnědne, je to znak poškození. UV záření proniklo k buňkám a vyvolalo reakci tvorby melaninu jako ochranu buněčné DNA před dalším prostupem škodlivého záření. Poškozené buňky samozřejmě časem nahradí nové, protože kožní buňky rohovatějí a jsou nahrazeny. Věkem se však tato schopnost kůže zpomaluje, až úplně zastaví.
Pokud se nechcete vzdát opálení, ale zároveň chcete svoji pokožku maximálně chránit před nepříznivým působením UV záření, přinášíme vám novinku v podobě hydratačního tělového séra TAN ENHANCER podporujícího antioxidační ochranu, aktivaci opálení a hydrataci. Sérum je proto vhodné používat i po vystavení pokožky slunci – zlepšuje hydrataci, zklidňuje a zmírňuje podráždění. Sérum je ideální zejména pro letní období a vaše pokožka bude při pravidelném používání dostatečně hydratovaná, chráněna před nepříznivými účinky UV záření a zároveň získá dlouhodobý přirozený opálený vzhled. Nejde ovšem o klasický samoopalovací produkt – sérum působí v dlouhodobějším horizontu, pracuje na jiném principu než běžné samoopalovací produkty a po jeho nanesení není na pokožce cítit žádný zápach.
Nebudu mít deficit vitamínu D, pokud budu používat SPF?
Tento mýtus je velmi rozšířený. A nepravdivý.
Primární zdroj vitD je UVB záření. Ale tělo ho dokáže syntetizovat iz jiných zdrojů (ryby, mléko, vajíčka…). Na druhé straně stačí 15-20 minut pobytu na slunci 2-3krát týdně, aby tělo dokázalo syntetizovat vitD pomocí slunečního záření – a to může být i přes jiné části těla, než jsou ty, které vnímáme, např. vlasová pokožka, kde si obvykle krémy nenatíráme. Pokud se i natřete SPF krémem, část záření proniká, čili tělo dokáže vitD syntetizovat.
Podle imunologa MUDr. Košturiaka, který se věnuje výzkumu vitD na SK, je možná vlastní tvorba vitD během letních měsíců, avšak jen v jistou dobu:
„Vitamín D je zvláštny v tom, že na jeho tvorbu je potrebný slnečný lúč s konkrétnou vlnou dĺžkou, respektíve iba s malým rozptylom. Tento lúč sa v apríli všetok vstrebe už v atmosfére. Slnko je nízko nad obzorom, lúč letí šikmejšie a prekonáva väčšiu hrúbku atmosféry. Na rovníku je slnko úplne nad našimi hlavami, tam je cesta lúča najkratšia a tvorí sa najviac vitamínu D.
U nás je preto možná efektívna tvorba déčka len v letných mesiacoch a aj to len vtedy, keď je slnko najvyššie, čiže na poludnie. Vôbec vám nepomôže, keď sa v krásny teplý letný večer vyberiete na prechádzku. Už od tretej popoludní je to z pohľadu tvorby vitamínu D zbytočné. Melanóm je iste nebezpečenstvo, ale musíme v tom nájsť rovnováhu. Nemôže to byť tak, že v záujme ochrany pred rakovinou kože budeme zvyšovať riziko iných onkologických ochorení.
Chronický deficit vitamínu D zvyšuje napríklad u žien riziko karcinómu prsníka, gynekologické karcinómy, u všetkých riziko karcinómu pľúc či hematoonkologických ochorení. Dáva sa do súvislosti s mnohými civilizačnými chorobami, s autoimunitnými ochoreniami, alergiami. Dermatológovia nám musia nechať aspoň chvíľu.
Stačí 6-8 minút toho správneho žiarenia. Je to o malých, ale pravidelných denných dávkach.“
Z mého pohledu je tedy třeba najít zdravý kompromis a zhodnotit rizika různých situací. Pokud nechcete mít deficit, můžete vitD doplňovat pomocí doplňků výživy, kde nehrozí riziko rakoviny kůže, jako v případě vystavení pokožky UV záření a vyhnete se zároveň rizikům spojeným s jeho nedostatkem. Deficit vitD je vážná věc, ale spoléhat se výlučně na jeho tvorbu ze slunečního záření, také není zcela logické. Schopnost syntetizovat vitD věkem klesá. Proto se suplementaci ve vyšším věku nebo během zimních měsíců stejně nevyhnete.
A co opálení v soláriu? Je bezpečné?
Solária jsou přístrojová zařízení, která se používají pro kosmetické opalování kůže umělými zdroji ultrafialového záření A (UVA) s nepatrným podílem emisí ultrafialového B záření (UVB). Podle údajů mezinárodních vědeckých a odborných institucí (WHO a IARC – Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny) se potvrdilo, že:
- používání solárií je významně nebezpečné z hlediska vzniku rakoviny kůže,
- UV záření je v nejvyšší kategorii rizika vzniku rakoviny (je karcinogenní pro člověka, dříve bylo v kategorii pravděpodobně karcinogenní pro člověka),
- vědecké důkazy o tom, že solária zapříčiňují smrtelnou rakovinu kůže se považují za dostatečné a kompletní,
- používání solárií před 30. rokem života souvisí se 75% nárůstem rizika melanomu kůže,
- v posledních letech byl zaznamenán významný, 3-násobný nárůst výskytu melanomu kůže, hlavně u mladých žen,
- studie poskytují dostatek důkazů o tom, že významnou roli u rakoviny kůže hraje používání solárií spolu s nadměrnou a neuváženou expozicí na slunci,
rakovinu kůže způsobuje dokonce i UVA a ne pouze UVB záření.
Solárium je tedy nesmysl. I podle dermatologů, i podle ÚVZ SR. Kůže je vystavena UVA záření, které má vysokou intenzitu, ale zároveň i zvýšené negativní účinky.
„Používanie solárií spolu s nadmerným vystavovaním sa slnečnému žiareniu zohráva významnú úlohu v náraste melanómu kože,“ Ján Mikas, hlavný hygienik Slovenskej republiky.
I při opalování v soláriu tedy dochází k poškození kůže. V roce 2009 Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) překlasifikovala solária do kategorie s nejvyšším rizikem (skupina 1, „karcinogenní pro lidi“). Vzhledem k souvisejícím zdravotním rizikům byla komerční solária od 1. ledna 2015 zakázána ve všech australských státech a územích kromě Západní Austrálie (kde byl zákaz zaveden od 1. ledna 2016), a Severního území (kde nejsou žádná komerční solária). Solária mohou vyzařovat úrovně UV záření až 3x silněji než letní polední slunce. Solária navíc vystavují větší část těla silnému UV záření v porovnání s typickým vystavením během outdoorových aktivit (95 – 100 % vs. 15 – 50 %), takže v tomto smyslu jsou nebezpečnější než pobyt na slunci.
Systematický přehled ukázal, že lidé, kteří využívají solárium před dosažením věku 35 let, mají o 59 % vyšší riziko vzniku melanomu než ti, kteří solária nevyužívají. Bez ohledu na věk prvního použití solária se riziko vzniku melanomu zvyšuje o 20 % (zdroj).
Je třeba používat SPF krémy i v zimě?
Pokud se teď nebavíme o zimě na horách (kde samozřejmě je SPF nezbytné), ale o běžné zimě ve městě, tak většina lidí SPF krémy odkládá. Není to ovšem správné, protože UV záření proniká na zem celoročně. Ochranná vrstva kolem Země se ztenčuje, čili před desítkami let byla úroveň proniknutého záření nižší, než je nyní.
Při vyšším UV indexu se doporučuje alespoň SPF 20. Lidé s tendencí k tvorbě pigmentací by měli používat SPF 50 celoročně.
Je třeba používat spf, když jsem ve stínu?
Ano, je to nutné. Také tehdy, když je pod mrakem. UV záření proniká i přes mraky (až 80% UVB záření), a odráží se od různých povrchů.
Je třeba používat v interiéru, když jsem doma?
Pokud na vás slunce přímo nesvítí, nemusíte. Pokud například. pracujete v kanceláři, kde sluneční záření má dosah, bylo by to vhodné.
Když se natřu faktorem 50, budu méně opálená než když se natřu faktorem 20?
Opálení obecně není zdravé, čili pokud se rádi vypékáte na slunci, čeká vás tmavá, pigmentovaná, zbytečně poškozená (a poškozená uvnitř, nejen na povrchu), vrásčitá pleť. Kromě zvýšeného rizika rakoviny kůže, samozřejmě.
Opálení je reakce na sluneční záření, čili ano, pokud se k vám dostane více paprsků při nižším faktoru, budete opálená více, neboť buňky se budou snažit chránit.
Pokud si dám malé množství SPF 50 budu chráněna méně nebo kratší?
Ano, ochrana bude nižší. Ochrana SPF 50 platí při aplikaci 2mg na cm2 kůže. Pokud si nenanesete tolik krému, nemáte deklarovanou ochranu SPF 50, ale nižší.
Stačí používat denní krém s SPF, nebo zvlášť krém a zvlášť SPF?
Pokud máte bezproblémovou pleť, která nevyžaduje opravdu další specifickou péči, pak můžete používat SPF krém namísto běžného krému. Nicméně, takových je nás velmi málo, a většina potřebuje řešit ať už vrásky, vzniklé pigmentace, eliminovat záněty a tvorbu akné, hydratovat… Je proto lepší používat tyto krémy zvlášť, čili nejprve použijete denní krém podle vašeho typu a potřeb pleti, a na něj nanesete SPF ochranu. Žádný krém není multifunkční. SPF krém má působit hlavně na povrchu a ochraňovat.
Pokud chci používat denní krém v kombinaci s SPF krémem, v jakém pořadí?
Nejprve denní krém podle vašeho typu a stavu pleti, a na něj pak vrstvíte SPF krém.
Dává se SPF pod make-up, nebo až na něj?
Pořadí by mělo být následující:
- denní krém
- SPF krém
- make-up
Jak reaplikovat SPF, když mám make-up v práci?
Pokud po práci jedete jen domů, nemusíte reaplikovat, ale doporučuji se chránit před zářením ve stínu nebo použitím klobouku. Existují také pudry, které můžete na make-up aplikovat, nebo spreje (resp. invisible mist, ne klasické spreje). Nebo se můžete před cestou domů odlíčit, aplikovat SPF a opět nalíčit.
V naší nabídce naleznete i externí značku dekorativní kosmetiky PUROBIO, která má v nabídce pudrový kompaktní make-up s SPF 10. Není to vysoké číslo, a samozřejmě nenanesete na sebe dostatečné množství, ale na cestu domů z práce to bude v rámci reaplikace stačit.
Pro reaplikaci je skvělá i kompaktní tyčinka, kterou si klidně můžete nanést i na make-up. Proto jsme přidali do nabídky novou značku – Alphanova z Francie, která vyrábí kompaktní tyčinku s SPF 50 v odstínu Nude. Vejde se do každé kabelky či batohu, snadno se přenáší a bude připravena vždy, když ji budete potřebovat.
Namísto makeupu také můžete použít tónovací krém, který poskytuje velmi vysokou ochranu před UVA a UVB zářením a zároveň sjednotí tón pleti. Je vhodný pro všechny typy pleti a nahrazuje používání BB krémů či dokonce lehkého make-upu. Odstín Light nude je ideální pro světlou, popřípadě jemně opálenou pleť. Odstín můžete korigovat dodatečnou aplikací kompaktního pudru nebo kompaktního make-upu.
V jakém předstihu mám aplikovat SPF předtím, než aplikuji make-up?
Alespoň těch 20 minut by bylo ideální, případně více. Takto se to osvědčilo mně u těchto Solar tea krémů. Záleží ale na konkrétním SPF krému.
Co děti a SPF? Také je mám natírat?
JEDNOZNAČNĚ ANO!!! Většina poškození kůže způsobených UV zářením vzniká právě v tomto věku, kdy je kůže nejcitlivější. Velmi rizikové je vícenásobné spálení pokožky dětí, neboť poškození se kumuluje. Zejména poprosím maminky, které chrání své děti před různými škodlivinami v potravinách a také v kosmetice v souladu s principy non toxic či zero waste – ROSTLINNÉ OLEJE NEJSOU ADEKVÁTNÍ OCHRANOU. Ani pro vás a natož už ne pro děti. Žádné non toxic a zero waste nestojí za to, abyste pokožku ohrožovali prokázaným karcinogenem.
Jaké SPF je vhodné pro děti?
Dermatologové doporučují pro děti do 2 let výhradně minerální filtry. Klidně u nich můžete zůstat i ve starším věku. Také by bylo vhodné vybírat varianty bez parfemace. Hlavně však pamatujte na to, že děti do 1 roku by neměly být na slunci vůbec a vždy používejte i další formy ochrany, jako kloboučky, brýle, oblečení s UV ochranou.
Jaké SPF je vhodné přibalit dětem do školky, aby zvládly aplikaci sami?
Ideální jsou tyčinky a ty se nejvíce osvědčily i nám. Tyčinka se pohodlně nanáší, což je výhodou zejména u dětí, které to snadno dokáží i sami (např. ve školce/škole). Vejde se do každé kabelky či batohu, snadno se přenáší a bude připravena vždy, když ji budete potřebovat.
Mohu používat SPF krémy i pro 3 měsíční miminko?
Určete ano, je-li vystaveno slunečnímu záření. Jinak bych doporučovala se maximálně slunci vyhýbat. Do 1 roku by se však děťátko nemělo vystavovat přímému působení slunečního záření v takových dávkách.
Mohu použít dětské SPF i v dospělosti?
Pokud vám vyhovuje, klidně. Naopak bych to ale nedoporučovala, jelikož produkty pro dospělé mohou obsahovat i suroviny, které pro dětskou pokožku nemusí být vhodné.
Mohu použít dospělácké SPF i pro děti?
Toto bych nedoporučovala, jelikož dětská pokožka je citlivá, jemná a složky produktů pro dospělé ji mohou dráždit. Obecně jsou produkty z hlediska hodnocení bezpečnosti vhodné od 3 let, přičemž pro produkty do věku 3 let platí jiná kritéria. Je lepší, pokud pro děti používáte dětské SPF.
Mohu používat SPF určené na tělo i na obličej?
Samozřejmě, můžete, pokud vám vyhovuje. Většina pleťových produktů však má svá specifika v koncentraci některých složek, jejichž dermální limity pro kůži na obličeji jsou jiné, než u zbytku těla, kde je kůže hrubší, odolnější a méně „propustná“. Závisí to ale na samotné formulaci.
Jak SPF krém smýt z pokožky?
Určitě doporučuji double cleansing neboli dvojité čištění. Např. pomocí čistícího oleje.
Jak smýt SPF krém z dětské pokožky? Stačí přírodním mýdlem?
Já mýdla obecně nedoporučuji, proto na to nemohu říci ano. Čistá voda nestačí, bez ohledu na typ SPF, ideální je použít např. mycí olej, kterým to půjde dolů snadno.
Můžete si při jeho smývání pomoci i navlhčeným ručníčkem nebo konjakem houbou.
Je pravda, že slunce pomáhá na akné?
Podle dermatologů slunce sice částečně zmírňuje záněty, ale jeho negativní účinky převažují. Kromě rizika rakoviny kůže je to také degradace kolagenu, oxidace kožního mazu, hrubnutí kůže.
Takže nedoporučuji vynechat SPF krém jen kvůli eliminaci akné.
Jaké SPF je vhodné, když mám akné?
Zde se jen velmi těžko dá poradit něco konkrétního, jelikož vždy je to velmi individuální. Zkuste vyhnout vysloveně komedogenním složkám, i když to je vždy trochu na polemiku, jelikož komedogenita závisí na mnoha faktorech. Budete muset zkoušet, které vám sedne nejlépe.
Hlavně je třeba jej používat, neboť mnohdy produkty k léčbě akné obsahují složky, kvůli kterým je pak pleť citlivější na poškození UV paprsky. Minerální filtry jsou vhodné pro mastnější pokožku, takže klidně můžete vybírat z takových.
Jaké SPF je vhodné na rosaceu?
Pro citlivou pokožku a pokožku trpící rosaceou jsou vhodnější minerální filtry, jistě čím vyšší hodnota SPF, tím lépe. Ideální bez parfemace. Například hypoalergenní krém s SPF 50 pro extra citlivou pleť.
Jaké SPF je vhodné pro poškozenou pokožku (např. ekzém, popáleniny, preexfoliace)?
Měli byste obecně celou péči minimalizovat a vsadit raději na minerální filtry. Opět platí to, co pro rosaceu, co nejvyšší hodnota SPF aideálně bez parfemace.
Jaké SPF je vhodné pro těhotné ženy?
I zde bych doporučovala minerální, ideálně také bez parfemace s co nejvyšším SPF.
V jakém předstihu mám aplikovat spf předtím, než jdu ven nebo do vody?
Ideální čas pro aplikaci je klidně pár minut předtím, než jdete ven. Co se vody týká, hlavně je třeba obnovit ochranu po koupání.
Jak dlouho můžu používat jeden krém?
SPF filtry časem degradují, takže dodržujte pokyny na obalu. Většinou je tam uvedeno spotřebovat do 6 měsíců od otevření (symbol otevřeného kelímku), bez ohledu na datum spotřeby, které může být delší.
Pokud mám krém z loňského roku, mohu ho použít i letos?
Ne. Sledujte symbol otevřeného kelímku, který je na obalu. Pouze tehdy lze produkt po otevření používat.
Jsou samoopalovací produkty bezpečnou alternativou, pokud se chci opálit?
Nejčastěji se jako aktivní látka používá dihydroxyaceton. Ten reaguje s buňkami na povrchu kůže a pomáhá vytvářet vrstvu podobnou opálení sluncem. Vydrží obvykle jen několik dní, protože působí jen na povrchu. Naše kůže se totiž neustále obnovuje, buňky odumírají a nahrazují je nové. Samozřejmě tyto produkty před UV zářením nechrání. Proto přesto potřebujete klasickou SPF ochranu. Pokud už chcete opálenou pokožku, je to bezpečnější. Při sprejových formách však nesmíte produkt vdechovat. Vyzkoušejte naše hydratační a antioxidační sérum Tan enhancer, které působí dlouhodoběji a po aplikaci nezapáchá.
Je třeba speciálně chránit jizvy?
Čerstvé jizvy byste neměli záření vystavovat vůbec. Tkáň je citlivá na UV záření, může to zkomplikovat hojení a vznikají pigmentace. Pro ochranu byste měli použít minimálně SPF 50, místo chránit i oblečením, po celý rok, a to minimálně po dobu 1 roku. Starší jizvy už nejsou natolik citlivé, přesto je třeba je ochránit vysokým SPF faktorem. Vyzkoušejte chytrou tyčinku s SPF 50 – snadno se aplikuje a vejde se do každé tašky.
Jak chránit pokožku s tetováním?
Tetovaná pokožka je vlastně také poškozena, proto se doporučuje co nejvyšší SPF faktor podobně jako u jizv.
Mám teď strávit celý den doma a slunci se vyhýbat úplně?
Ne, tento extrém není vůbec zapotřebí. Pokožka má svou vlastní ochranu, a pár minut vystavení slunečnímu záření je v pořádku. Avšak ne v době nejintenzivnějšího záření, tedy mezi 11-15 hodinou (resp. tehdy jen omezeně). A nezapomínejte se chránit SPF krémy.
Jaká je vhodná péče po opalování?
Jde-li o běžný pobyt na slunci, zejména v letě, nezapomínejte na hydrataci. Vhodná je například hydratační kyselina hyaluronová v kombinaci s naším olejem po opalování.
Pokud se spálíte, čili poškození pokožky je výraznější, než první domácí pomoc můžete použít i bílý jogurt nebo aloe vera. Potom platí výše zmíněné, čili hydratace je na prvním místě. Můžete přidat například. i růžový hydrolát.
Je pravda, že kvůli spf odumírají korály?
Profesor T. Hughes, který je odborníkem v oblasti korálů, by zařadil SPF na 200-té místo v škodlivosti. Největším problémem je totiž klimatická změna v důsledku které se oteplují vody a to způsobuje odumírání korálů v největší míře. Rovněž emise, znečištění moří a ovzduší. Čili ani taková vyjádření jako REEF SAFE, nemají příliš opodstatnění.
Abychom zajistili přežití korálů, je třeba udělat něco úplně jiného, než je přestat používat SPF ochranu.
Proč nevyrábíte vlastní SPF?
Nechci vyrobit žádnou rychlokvasku jen proto, abychom se mohli pochlubit SPF krémem pod svojí značkou. Nejde tu už jen o kosmetiku jako takovou, ale SPF krémy v některých zemích patří mezi léčiva, jelikož jde o ochranu kůže před karcinogenem. Mám proto vůči těmto produktům opravdu respekt. Jsem velmi spokojená s externí značkou Solar tea, a prioritou pro mě momentálně vlastní SPF krémy nejsou. Jednak kvůli nedostatku času a prostoru (jelikož se intenzivně věnujeme novým výrobním prostorám a vývoji jiných produktů) a na druhé straně jsou i náklady na testování SPF krému, neboť čím vyšší předpokládaný ochranný faktor, tím vyšší cena za testování (to se pro ilustraci pohybuje v několika tisících eur za jeden produkt, protože lidé se během testování dobrovolně nechávají natřít krémem a ozářit dávkou záření). Namísto toho umím vyvinout raději více jiných funkčních produktů, které nám v portfoliu chybí a dopomohou k vaší zdravější pokožce. Samozřejmě, nevylučuji to v budoucnosti, a až vyrobím krém, se kterým budu opravdu spokojená, určitě se dostane do prodeje.
V naší nabídce na opalování tedy naleznete italskou značku organické kosmetiky zaměřené na ochranu pokožky před UV zářením – SOLAR TEA.
✓ bez chemických filtrů
✓ bez nanočástic, parabenů a umělých barviv
✓ bez niklu, chromu, kobaltu a GMO
✓ certifikováno jako Vegan a Eco Organic certifikačním orgánem ICEA
Krémy jsou příjemné, dobře se roztírají ai přesto, že se jedná o minerální filtry, nezanechávají bílý povlak, ačkoli je třeba je trošku pracněji rozetřít oproti produktům s chemickým filtrem.
Výběr je přehledný a rozumný. V nabídce jsou produkty pro dospělé s SPF 15, 30 a 50. Nejnovější také SPF 50 bez parfemace.
Rovněž tam najdete i dětské produkty s SPF 50. Opět i bez parfemace.
No a ještě jeden skvělý pleťový krém, který chrání i před tzv. modrým zářením z elektronických přístrojů.
A vy jste také spokojeni:
veľmi dobrý opaľovací krém. nevyhádžem sa z neho, čo je u mňa výnimočné, lebo všetky ostatné mi doteraz spôsobovali červené mapy po tvári ihneď po nanesení. Zároveň poskytuje ochranu – odskúšané pri prechádzkach prírodou na silno sa odrážajúcom slnku na snehu. Používam ho už pár mesiacov, takže recenzia nie je urýchlene napísaná. má príjemnú, nenútenú vôňu a veľké plus je, že je to prírodný výrobok (ako všetko na tejto stránke). konzistencia je hustejšia, ale biele škvrny nezanecháva a ľahko sa rozotiera po tvári.. kupovať budem naďalej. Katka R.
Doteraz mi žiadne minerálne SPF- ko nesadlo tak ako toto, žiadny biely povlak s modrým podtónom. Príjemný na pleti, má nevýraznú vôňu. Je výborný aj pre moju mastnú pleť. Krásne sa vstrebe, pokožka nie je mastná, no za to krásne rozžiarená. Milujem tú konzistenciu- hustejšia, ale ľahko roztierateľná. Nezaťažuje pleť a nezanecháva na pleť mastný povlak, ktorý je pri potení nepríjemný. LuciaSlus
Top opaľovací krém je toto! Otestovany aj na celodenných turach Alpách a funguje úplne stopercentne, na pleti žiadne stopy po slnku, nenecháva biele stopy. Určite kúpim ďalšie balenie. Michaela K.
už vlani som ho mala a natierala som s ním deti, spravidla sme sa vyhýbali silnému slnku medzi 10 a 15 hodinou (občas sme na ňom však boli) a deti neboli ani raz spálené, hlavne zloženie je super, o produkte a jeho zložení som sa dozvedela od b_b_w_k (instagram). Kristina
Veľká spokojnosť. Syna som nakremovala a večer nemal vôbec žiadne začervenanie. Veľmi dobre sa rozotiera a je moc príjemný. Alzbeta G.
Tento opaľovací krém je úplne skvelý. Aplikujem si ho pravidelne na tvár po nanesení hydratačného krému. Veľmi som sa bála bieleho povlaku, avšak tento krém ho vôbec nezanecháva. Práve naopak je po jeho aplikácií je pleť rozžiarená (jemne sa leskne) ale nie je mastná. Ja som nadmieru spokojná a odporúčam. Lucia
Skvely opalovaci krem!. Chcela som taky, ktory sa da pouzit aj na telo aj na tvar. Vacsina opalovacich kremov mi drazdi oci, ale tento pouzivam viac ako tyzden kazdy den a nemala som ziadnu reakciu. Dobre sa rozotiera a vstrebava. Odporucam! Liv
Toto je jeden z najlepších krémov, aké sme doteraz používali. Ľahlo sa rozotiera, naozaj nezanecháva žiadne biele stopy, veľmi dobre chráni! Gabriela T.
Ostatní hodnocení si můžete přečíst na našem eshopu u konkrétních produktů.
Kromě této značky jsme zařadili také doplňkové produkty, jako jsou chytré kompaktní tyčinky, tónovací krém a krém pro extra citlivou pokožku od značky Alphanova. Značka Alphanova pochází z Francie (oblast Provance) a od roku 2006 se specializuje na vývoj a výrobu přírodních a ekologicky zaměřených produktů, které poskytují efektivní péči za přijatelnou cenu. Všechny produkty obsahují maximální podíl surovin přírodního původu, neobsahují parabeny a jsou dermatologicky testovány. Zároveň jsou certifikovány společností Ecocert, nejsou testovány na zvířatech a složení je vegetariánské nebo až veganské. Společnost věnuje 1% celkového obratu na rozvoj opětovné výsadby korálů a boj proti jejich vyhynutí.
Pokud je ještě nějaká otázka, kterou potřebujete zodpovědět a nenašli jste ji v článku, dejte mi vědět do komentářů.