Nedávno jsem obdržela email od jedné z vás, a za pár dní na to jsem se vás ptala, o čem byste si rádi přečetli. Mnozí jste uvedli právě toto téma, asi vás není málo s tímto problémem.
Začněme zmiňovaným mailem (tedy částí z něj):
“dobry den, mam zniceny hydrolipidovy film pleti a z toho dovodu je plet sucha, siva mdla. znicila som si ho fraknycm laserom. v zime nemozem chodit von a v lete na slnko a celkovo plet je znicena dehydratacia atd…neda sa takto zit velmi ma to obmedzuje v roznych cinnostiach…aj v praci.”
Pokud je něco na těle přirozené, znamená to, že si organismus tuto věc vytvořil sám a má svůj účel. Ne vždy je vhodné takové věci odstraňovat, a jednou z nich je právě ochranný film.
Jeho tvorba je řízena hormony cirkulujícími v krevním oběhu a zejména během puberty se výrazně aktivuje. Tento film si tvoří pokožka sama, a tak se chrání nejen před vlivem vnějších nepříznivých faktorů, ale zejména před ztrátou vody – dehydratací. Pokud tento film narušíme, pokožka zůstává jistý čas bez této ochrany. U zdravé pokožky se film přirozeně obnovuje za cca 2-4 hodiny, věkem se však tento interval prodlužuje. Do té doby není dostatečně chráněna. Tato vrstva se nazývá také sébum, a napomáhá pokožce udržet pH 4,5-6, které je slabě kyselé a je potřebné pro správnou funkci kůže, která je pak zdravá, zářivá a pružná.
Jedná se o hydrolipidovou vrstvu (emulzi) tvořenou směsí lipidů, olejových sekretů mazových žláz, keratinocytů, aminokyselin, potu a jeho složek (voda, kyselina mléčná, močovina, anorganické soli…). Je to dynamická struktura s množstvím aktivních enzymů a bakterií.
Neporušený film zdravé pokožky zajišťuje ochranu před:
- vstupem mikroorganismů a cudzorodých chemických látek do těla,
- před nežádoucím působením UV záření a jiných vnějších vlivů,
- ztrátou vlhkosti (což způsobuje předčasné stárnutí pokožky),
- mechanickým poškozením kůže,
- pokožka je díky němu jemná, hebká, pružná, hydratovaná,
- díky obsahu antigenů přispívá k podpoře funkce imunitního systému…
Ochranný film je vlastně PRVNÍ OBRANNÁ LINIE našeho těla. Jeho důležitým úkolem je zabezpečení REGENERACE – kůže se rychleji hojí a zůstává bez poranění, která by mohla usnadnit vstup nežádoucích látek do organismu.
Co se vlastně stane, když tento ochranní film pokožky narušíme?
Dochází k:
- snazšímu pronikání mikroorganismů a cudzorodých látek,
- snazšímu pronikání složek z kosmetických produktů, které by se jinak do organismu nedostaly,
- působení UV záření v hlubších vrstvách kůže,
- rozvoji zánětlivých reakcí, fotoprotektivních reakcí, imunitních reakcí…,
- vzniku suché, drsné a olupující se pokožky,
- nebo naopak nadměrné tvorbě mazu – vzniku tzv. mazu. mastné pokožky,
- vzniku a rozvoji psoriázy, alergií, zánětů, ekzémů, lupénky, přecitlivělé pokožky…,
- narušení regenerace kůže,
- narušení imunity…
To, co stojí mezi vaším nitrem, resp. pokožkou a vnějším prostředím, je právě ochranná hydrolipidová bariéra – přirozený ochranný film.
Mezi první příznaky, kterých si nejčastěji všimneme, patří pnutí, drsná pokožka, zarudnutí a svědění. Často to mylně lidé vyhodnotí jako suchou dehydrovanou kůži a sahají po hydratačních produktech. Pokožka však potřebuje něco úplně jiného, než jen hydrataci. Většinou proto jen těžko najdou produkt, který by jim vyhovoval a zdá se, že všechny produkty jsou nevyhovující a pokožka je citlivá. Myslím, že zde se najdou více z vás.
Jak to napravit?
Ochranný film je tedy tvořen zejména vrstvou lipidů a vrstvou mikroorganismů. Tyto dvě složky umíme podpořit i kosmetickými produkty zvenčí. Pokud je mikrobiologický i lipidový film narušen a pokožka poškozena, vyžaduje jemnou péči, která pomůže obnovit ochranu a rychleji regenerovat poškození.
- Zásadním krokem je minimalizovat faktory, které kůži, resp. ochranný film narušují.
- Dalším krokem je věnovat pozornost kosmetickým produktům – čili vyřadit ty, které mají negativní vliv na zachování ochranného filmu.
- A samozřejmě přidat produkty, které budou k ochrannému filmu přátelské, tvorbu ochrany podpoří a doplní lipidy do této struktury.
Také bych doporučila vyřadit produkty s obsahem esenciálních olejů, používání různých kosmetických pomůcek (špachtle, válečky, mikrojehličky, ručníky, čistící kartáče, konjak houbičky, háčkované tampony…).
Kožní mikrobiom je tvořen vrstvou bakterií (obsahuje více než 1000 různých druhů), které zajišťují přirozenou ochranu. Takové bakterie se nacházejí nejen na povrchu naší kůže, ale tvoří například i základ imunity v trávicím traktu. Zachování, podporu a obnovu mikrobiomu můžeme realizovat obecně různými způsoby:
- můžeme nepříznivě ovlivňující bakterie eliminovat protizánětlivými složkami
- můžeme tzv. “dobré” bakterie krmit pomocí prebiotik a podpořit jejich růst, čili podpořit rovnováhu
- použitím probiotik můžeme „dobré“ bakterie přidávat přímo
- postbiotiky zase přidáváme produkty “dobrých” bakterií
To je další z možností, které výrazně dokáží podpořit ochranu v rámci produktů kosmetického průmyslu.
1. Čištění pleti
Negativní na takovou poškozenou pleť (ale podle mého názoru i obecně) ovlivňuje používání: mýdel, tenzidových produktů (micelární vody, pěnivé čističe), peelingových čističů…
Jaké jsou možnosti čištění pleti naleznete v tomto starším článku: Jak si vyčistit pokožku a zároveň nenarušit její funkce?
A konkrétní tipy v tomto: Řekněte ANO vícekrokovému čištění pleti a budete překvapeni výsledky
I když jste obvykle skeptičtí, šanci olejovému čištění a na vlastní kůži uvidíte ten rozdíl. V tomto případě nedoporučuji ale žádné ručníčky ani háčkované tampony, žádné čistící přístroje, a bylo by dobré se vyhnout i houbičce konjak, ačkoli je jemná. U tohoto typu čištění si bez problémů vystačíte s vlastními prsty.
Ideální možností je tedy produkt, který si nanesete na pokožku, promasírujete a snadno odstraníte vlažnou vodou. To se vám ale s běžným olejem nepodaří, olej přilne k pokožce a obtížně se odstraňuje. Potřebujete tvz. hydrofilní typ oleje – tedy olej obsahující rostlinný emulgátor, který zajistí pohodlné smývání vlažnou vodou, díky tomu, že dokáže spojit vodu a olej do jedné fáze (zemulgovat).
Z naší nabídky je to čistící olej (Solution), který obsahuje extrakt z kaktusu Opuncie mexická zaměřený na zvýšení hydratace pokožky, a to dokonce i po opláchnutí. Je bez obsahu esenciálních olejů, což je pro poškozenou pleť lepší.
2. Tonizace pleti
Tvrdá voda ovlivňuje povrch pokožky negativně, proto i když se to většině z vás zdá jako nepotřebný krok, je ve skutečnosti velmi důležitý. Opět je třeba vybírat produkty, které jsou šetrné a neobsahují příliš mnoho složek, resp. obsahují složky zaměřené na ochranu pokožku před nepříznivými vnějšími vlivy. Neměly by obsahovat alkohol, velké množství glycerinu a ani agresivní konzervační látky.
Výbornou možností jsou květinové a bylinkové vody. Ty v naší nabídce jsou čisté destiláty, tedy bez obsahu jakýchkoli přídatných látek. Doporučuji zejména damašskou nebo skalní růži, levanduli, případně heřmánek.
Můžete také vyzkoušet tonizační vody z kolekce Solution – SENSITIVE nebo WELL AGING – obsahují aktivní látky zaměřené na ochranu pokožky před nepříznivými vnějšími vlivy: Extrakty z plodů Cesalpínie – Tara a klíčků slunečnice, a Extrakt z kaktusu a opuncie mexická zaměření.
Žádná z pleťových vod neobsahuje esenciální oleje.
Najdete je zde: Pleťové vody
3. Ochrana pleti
Důležitá je zejména hydratace pleti, ale tímto to určitě nekončí. Vybírejte produkty s vysokým obsahem olejové složky a hydratačními složkami.
Emolienty a okluzanty (Rostlinné oleje – např. skvalán, či fosfatidylcholin z lecitinu, které jsou přirozenou součástí ochranného filmu. Ne však silikony nebo minerální oleje).
Humektanty (např. kyselina hyaluronová a glycerin)
Právě vysoký obsah rostlinných olejů je v našich produktech velmi důležitý. Pokožka je dokáže metabolizovat a mají tak zároveň další benefity, než je jen zabránění ztráty transepidermální hydratace. Je tomu tak ve všech našich krémech na bázi vodní složky, ale vzhledem k problematické obnově ochranného filmu doporučuji pleťový krém Dvojitá ochrana, který jsem vytvořila speciálně pro tento problematický stav pokožky.
Tento pleťový krém poskytuje dvojitou ochranu pokožky (podpora lipidového i mikrobiologického filmu) a je vhodný právě při situacích, kdy je třeba podpořit základní funkce kůže a ochránit ji před dalším poškozením.
Je bez parfemace, alergenů a podporuje rychlé obnovení ochranné bariéry díky synergickému působení více aktivních složek. Lehká konzistence krému se rychle vstřebává, nelepí a nezanechává mastný film.
✓ Prebiotický komplex (prokazatelně podporuje vytváření mikrobiologického filmu naší kůže a zabraňuje rozvoji dalších infekcí)
✓ Komplex rostlinných ceramidů, bambucké máslo, skvalán (podporují tvorbu ochranného lipidového filmu a zabraňují transepidermální ztrátě hydratace)
✓ Komplex rostlinných proteinů (zlepšuje hydrataci kůže, chrání před nepříznivými vnějšími vlivy, pomáhá regeneraci kůže a posiluje její strukturu)
Krém je vhodný při péči o poškozenou pokožku (ekzémy, rosacea, psoriáza), při ochraně před nepříznivými vnějšími vlivy, nebo je-li nutné maximálně zjednodušit celou péči.
Nedoporučuji určitě hutné krémy bez vodní složky či oleje, neboť pokud budou chybět hydratační složky, může se stát, že pokožka bude ještě více vysušená.
4. SPF
Přestože sluníčko je zdravé, ve větší míře je pro naši pokožku nepřítelem. Důsledkem nadměrného působení záření je kromě zvýšeného rizika rakoviny kůže zejména stárnutí pleti a pigmentace. Pokud je kožní bariéra poškozena, o to důležitější je ochránit ji, protože vlastní ochranné mechanismy selhaly. Můžete vyzkoušet např. externí značku Solar Tea nebo Alphanova, kterou máme v naší nabídce zařazenou jako doplněk. Najdete tam pleťový krém, ale také celotělové krémy, dokonce bez parfemace.
Ale nezapomeňte ani na sluneční brýle či klobouk, které blokují sluneční paprsky. Ideální by však bylo co nejvíce se pobytu na slunci vyhýbat, dokud se pokožka alespoň trochu nezregeneruje.
Pár tipů navíc:
- Na co určitě zapomeňte je exfoliace – tedy žádné peelingy mechanické, chemické ani enzymatické. Také dermální váleček s mikrojehličkami je tabu.
- Vyhnout byste se měli i zbytečným kosmetickým produktům, proto ani dekorativní kosmetika není během období regenerace vhodná.
- Co se týče oplachování obličeje vodou, určitě byste neměli oplachovat horkou vodou, ideální bude vlažnější.
- Pokud se to dá, vyhněte se i stresu, ten působí špatně nejen na naši pokožku, ale také celkově na organismu.
A na závěr: I když pokožka má své regenerační mechanismy, kterými tento problém dokáže opravit, určitě nečekejte, že se to stane za pár dní. Může to trvat týdny i měsíce. Takže přeji hodně trpělivosti a držím palce.
Máte-li s tímto zkušenost, dejte vědět do komentáře, co pomohlo vám a jak dlouho trvalo, než se to upravilo.